Prof. Barbara Bień: na liście bezpłatnych leków jest wiele innowacji, ale są też pomyłki

FARMACJA

Autor: Dziennik.pl/Rynek Seniora   02 sierpnia 2016 09:50


Prof. Barbara Bień: na liście bezpłatnych leków jest wiele innowacji, ale są też pomyłki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na wejściu przepisów o darmowych lekach dla seniorów skorzystają cukrzycy, pacjenci z alzheimerem, depresją i potrzebujący leków przeciwzakrzepowych. Dla tej grupy chorych w wykazie jest kilka innowacyjnych i obecnie drogich medykamentów. Na liście są jednak także leki niebezpieczne.

Jednym z przykładów nowoczesnych leków stosowanych w chorobie Alzheimera, który znalazł się na liście, jest lek w formie plastrów. Prof. Barbara Bień, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dla woj. podlaskiego, przyznaje w wywiadzie dla portalu Dziennik.pl, że czasem pacjenci rezygnowali z tej formy terapii z powodu ceny, a tymczasem forma transdermalna to mniejsze ryzyko skutków ubocznych - lek uwalniany jest bezpośrednio przez skórę.

Prof. Bień zaznacza, że bezpłatnych będzie wiele leków na cukrzycę, w tym kilka nowoczesnych preparatów insuliny, a także typowe preparaty na nadciśnienie czy te stosowane w profilaktyce przeciwzakrzepowej. 

Zdaniem ekspertki w wykazie są również leki, które dla najstarszych pacjentów nie są wskazane. Twierdzi w portalu Dziennik.pl, że "należy do nich tiklopidyna mogąca powodować neutropenię, doxazosyna (ryzyko hipotonii ortostatycznej), czy naproxen jako jedyny przedstawiciel niesterydowych leków przeciwzapalnych, który również zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego".

Dodaje, że w grupie niewskazanych dla seniorów leków znalazło się również kilka preparatów antydepresyjnych (np. moklobemid, flouksetyna), na nerwicę (spamilan powodujący zawroty głowy i zaburzenia równowagi) oraz statyny, stosowane przy leczeniu hipercholesterolemii, których ubocznym skutkiem może być większe ryzyko upadków. 

Prof. Barbara Bień dla osób po 80. r.ż. nie poleca także iporelu - leku hipotensyjnego, bo powoduje tzw. efekt z odbicia - przy przeoczeniu jednej dawki zdarza się nagły wzrost ciśnienia.

Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR