
Na wejściu przepisów o darmowych lekach dla seniorów skorzystają cukrzycy, pacjenci z alzheimerem, depresją i potrzebujący leków przeciwzakrzepowych. Dla tej grupy chorych w wykazie jest kilka innowacyjnych i obecnie drogich medykamentów. Na liście są jednak także leki niebezpieczne.
Jednym z przykładów nowoczesnych leków stosowanych w chorobie Alzheimera, który znalazł się na liście, jest lek w formie plastrów. Prof. Barbara Bień, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii dla woj. podlaskiego, przyznaje w wywiadzie dla portalu Dziennik.pl, że czasem pacjenci rezygnowali z tej formy terapii z powodu ceny, a tymczasem forma transdermalna to mniejsze ryzyko skutków ubocznych - lek uwalniany jest bezpośrednio przez skórę.
Prof. Bień zaznacza, że bezpłatnych będzie wiele leków na cukrzycę, w tym kilka nowoczesnych preparatów insuliny, a także typowe preparaty na nadciśnienie czy te stosowane w profilaktyce przeciwzakrzepowej.
Zdaniem ekspertki w wykazie są również leki, które dla najstarszych pacjentów nie są wskazane. Twierdzi w portalu Dziennik.pl, że "należy do nich tiklopidyna mogąca powodować neutropenię, doxazosyna (ryzyko hipotonii ortostatycznej), czy naproxen jako jedyny przedstawiciel niesterydowych leków przeciwzapalnych, który również zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego".
Dodaje, że w grupie niewskazanych dla seniorów leków znalazło się również kilka preparatów antydepresyjnych (np. moklobemid, flouksetyna), na nerwicę (spamilan powodujący zawroty głowy i zaburzenia równowagi) oraz statyny, stosowane przy leczeniu hipercholesterolemii, których ubocznym skutkiem może być większe ryzyko upadków.
Prof. Barbara Bień dla osób po 80. r.ż. nie poleca także iporelu - leku hipotensyjnego, bo powoduje tzw. efekt z odbicia - przy przeoczeniu jednej dawki zdarza się nagły wzrost ciśnienia.
Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych