Prof. Windak: wydawanie darmowych leków bez kontroli grozi nadużyciami
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   30 listopada 2015 08:00

Wydawanie darmowych leków dla seniorów, jedynie na podstawie przekroczenia przez nich 75 roku życia, łatwo może prowadzić do nadużyć. Bezwzględnie potrzebne są środki kontroli i monitorowania tego procesu - ocenia prof. Adam Windak, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Windak podkreśla również, że kontrola byłoby dużo łatwiejsza, gdyby istniał komputerowy rejestr leków, czy indywidualne konto pacjenta, które by wskazywało, jakie leki zużywa określony chory. To jest oczywiście trudne do wykonania, ale nie niemożliwe.

- Nie podlega dyskusji, że osoby po 75 roku życia, są obciążone licznymi chorobami przewlekłymi, dlatego też w znaczącym stopniu zużywają leki. Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że polskim seniorom żyje się trudno a ich sytuacja materialna z wiekiem ulega pogorszeniu. Wśród nich znajdują się osoby w różnej sytuacji materialnej, dla których darmowe leki mogą być dużym odciążeniem. Stąd też sam pomysł wydaje się dobry i na pewno oczekiwany przez społeczeństwo - ocenia specjalista.

Natomiast zdaniem prof. Windaka zupełnie odrębną sprawę jest sposób wykonania tego przywileju. Na pewno trzeba wprowadzić pewne działania, które będą zapobiegać nadużyciom.

- Dziś trudno ocenić, czy jest dobry pomysł przedstawiony przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, zgodnie z którym leki, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej - mówi ekspert.

- Od czegoś jednak trzeba zacząć. Rozumiem, że pozostałe leki - te które byłyby poza listą leków zarezerwowanych za 0 zł dla seniorów, nadal byłyby dostępne, tylko że na zasadach obecnie obowiązujących. Dlatego też to rozwiązanie nie niesie żadnego zagrożenia dla pacjentów - dodaje.

Jedno jest pewne. Nie można zdaniem prof. Windaka jednoczasowo udostępnić wszystkich leków dla wszystkich pacjentów powyżej 75 roku życia za darmo, bo konsekwencje finansowe dla budżetu NFZ mogłyby być trudne do oszacowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.