
Seniorzy stosujący kilka leków mogą mieć symptomy niewydolności wątroby i nerek, a to oznacza zmianę metabolizmu - niektóre leki są dużo wolniej eliminowane z organizmu. Zdarzają się też błędy typu złe łączenie medykamentów.
Jakie są częste błędy w przypadku pacjentów przyjmujących wiele leków?
Gdy pacjent leczony na nadciśnienie trafia do lekarza z grypą lub infekcją, musi poinformować o zażywanych lekach (a lekarz zapytać) - po to, żeby otrzymać takie medykamenty, które nie będą wchodziły w interakcje z już przyjmowanymi.
Bardzo ważne jest również zapytanie przez lekarza/poinformowanie przez pacjenta o lekach, które chory przyjmuje w ramach tzw. samoleczenia. Lekarz musi też pamiętać, że np. jeśli połączy się tetracyklinę z wapniem i magnezem, obniży się stężenie antybiotyku we krwi i jego działanie osłabnie.
Często spotykany błąd to łączenie kwasu acetylosalicylowego z ibuprofenem. Ibuprofen może osłabiać działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.
Inny przykład to łączenie witamin K i D3 z lekami przeciwzakrzepowymi. Witamina K zmniejsza skuteczność leków rozrzedzających krew.
Osobnym problemem jest alkohol. Większość środków wchodzi z nim w interakcje - zasadą powinno więc być niełączenie go z lekarstwami, przede wszystkim z uspokajającymi i nasennymi. Dochodzi wtedy do wzmocnienia toksyczności alkoholu i działania nasennego leku. Z kolei połączenie alkoholu z paracetamolem grozi ciężkim uszkodzeniem wątroby. Część antybiotyków i leków bakteriostatycznych może nasilać toksyczne działanie alkoholu lub unieczynniać lek.
Jak radzi Gazeta Wyborcza, leki najlepiej popijać wodą; nie jest wskazane popijanie herbatą, mlekiem oraz sokami owocowymi, szczególnie grapefruitowym i żurawinowym.
Więcej: wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych