Przy zażywaniu wielu leków łatwo o błędy. Czego unikać?

FARMACJA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   09 sierpnia 2019 12:29


Przy zażywaniu wielu leków łatwo o błędy. Czego unikać? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Seniorzy stosujący kilka leków mogą mieć symptomy niewydolności wątroby i nerek, a to oznacza zmianę metabolizmu - niektóre leki są dużo wolniej eliminowane z organizmu. Zdarzają się też błędy typu złe łączenie medykamentów.

Jakie są częste błędy w przypadku pacjentów przyjmujących wiele leków?

Gdy pacjent leczony na nadciśnienie trafia do lekarza z grypą lub infekcją, musi poinformować o zażywanych lekach (a lekarz zapytać) - po to, żeby otrzymać takie medykamenty, które nie będą wchodziły w interakcje z już przyjmowanymi.

Bardzo ważne jest również zapytanie przez lekarza/poinformowanie przez pacjenta o lekach, które chory przyjmuje w ramach tzw. samoleczenia. Lekarz musi też pamiętać, że np. jeśli połączy się tetracyklinę z wapniem i magnezem, obniży się stężenie antybiotyku we krwi i jego działanie osłabnie.

Często spotykany błąd to łączenie kwasu acetylosalicylowego z ibuprofenem. Ibuprofen może osłabiać działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.

Inny przykład to łączenie witamin K i D3 z lekami przeciwzakrzepowymi. Witamina K zmniejsza skuteczność leków rozrzedzających krew.

Osobnym problemem jest alkohol. Większość środków wchodzi z nim w interakcje - zasadą powinno więc być niełączenie go z lekarstwami, przede wszystkim z uspokajającymi i nasennymi. Dochodzi wtedy do wzmocnienia toksyczności alkoholu i działania nasennego leku. Z kolei połączenie alkoholu z paracetamolem grozi ciężkim uszkodzeniem wątroby. Część antybiotyków i leków bakteriostatycznych może nasilać toksyczne działanie alkoholu lub unieczynniać lek.

Jak radzi Gazeta Wyborcza, leki najlepiej popijać wodą; nie jest wskazane popijanie herbatą, mlekiem oraz sokami owocowymi, szczególnie grapefruitowym i żurawinowym.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR