PZ: seniorzy mają pretensje o leki 75+, bo przepisy są skomplikowane

FARMACJA

Autor: Jacek Wykowski, FZPOZ PZ/Rynek Seniora   13 października 2016 14:42


PZ: seniorzy mają pretensje o leki 75+, bo przepisy są skomplikowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od wejścia w życie przepisów o darmowych lekach dla seniorów lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są świadkami (a także obiektami) wielu pretensji ze strony starszych pacjentów. Przepisy są bowiem skomplikowane i dla wielu niezrozumiałe - informuje Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

"Miały być za darmo, a trzeba płacić; jednemu należą się przez rok, drugiemu zaledwie przez miesiąc; sąsiadka stosuje ten sam lek co ja, ale ona nie płaci, a ja tak" - to tylko niektóre uwagi, jakie kierują pacjenci do lekarzy POZ.

Leki raz darmowe, raz płatne
Zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wynika to z faktu, że nowe przepisy nie zmieniły zawiłych zasad refundacji leków.

- Lek, który znajduje się na liście darmowych medykamentów dla seniorów, w rzeczywistości jest darmowy tylko w określonych wskazaniach - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego.

- A zatem w jednej jednostce chorobowej należy się nieodpłatnie, w innej jest częściowo refundowany, a w jeszcze innej pacjent musi zapłacić pełną cenę. W przypadku tzw. leków 75+ najwięcej problemów mamy z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie dość, że obowiązują rożne stopnie refundacji w zależności od choroby, to jeszcze mamy różne okresy, w jakich pacjentowi należy się nieodpłatny lek. W jednym typie zawału ma do niego prawo przez 30 dni, w innym - przez 12 miesięcy - precyzuje. 

Zirytowani pacjenci w gabinetach
Dodaje, że nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych (NOAC), które znajdują się na liście, lekarz nie może zastosować bezpłatnie u pacjentów z migotaniem przedsionków. Według Zabielskiej-Cieciuch takich przykładów jest znacznie więcej, a pacjenci bywają poirytowani, czemu dają wyraz w gabinetach lekarzy. Twierdzi, że to się nie zmieni tak długo, jak nie zmienią się zasady refundacji.

Według lekarzy rodzinnych na liście specjalnej brakuje też wielu leków dedykowanych starszym pacjentom w schorzeniach często u nich występujących, np. nie ma ani jednego pojedynczego preparatu ACEI, które przecież są lekami z wyboru właśnie w tej grupie wiekowej, podczas terapii nadciśnienia tętniczego. Zamiast nich na liście znalazły się w bogatej ofercie sartany. Brakuje na niej nowoczesnych leków przeciwpłytkowych, diuretyków czy antagonistów układu RAA, tak często stosowanych u starszych pacjentów. Na liście można za to znaleźć starej generacji leki, których stosowanie nie przynosi spodziewanych korzyści i według oceny lekarzy w ogóle nie powinny się tam znaleźć (np. preparaty lowastatyny).

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali projekt ustawy, która m.in. upraszcza zasady refundacji. W poprzedniej kadencji sejm nie znalazł czasu, żeby się nim zająć i projekt - jako obywatelski – po wyborach przeszedł do następnej kadencji. Niestety, także teraz nie jest procedowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR