Radziwiłł: darmowe leki dla seniorów z ograniczeniami, bo budżet tego nie wytrzyma

FARMACJA

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   15 grudnia 2015 12:48


Radziwiłł: darmowe leki dla seniorów z ograniczeniami, bo budżet tego nie wytrzyma Resort zdrowia chce, by dopłaty z budżetu do bezpłatnych leków dla seniorów zmieściły się w kwocie 500 mln zł w 2016 r. Fot. archiwum

17 proc. pacjentów rezygnuje z wykupienia zapisanych leków. Wśród najstarszych jest ich prawdopodobnie najwięcej. Skupiliśmy się na nich. Ograniczenia wynikają z tego, że gdybyśmy chcieli im dać wszystkie leki za darmo, to budżet by tego nie wytrzymał - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Szef ministerstwa poinformował, że grupa starszych pacjentów konsumuje ok. 1000 zł średnio na głowę rocznie, z czego 320 zł płaci z własnej kieszeni, resztę refunduje NFZ. Resort chce, by dopłaty z budżetu do tych leków zmieściły się w kwocie 500 mln zł w 2016 r.

- Aby to się udało, sięgamy z jednej strony do leków droższych, czyli z odpłatnością 30 i 50 proc., stosowanych w leczeniu chorób przypisanych do starości, jak np. choroby Parkinsona czy Alzheimera, z drugiej - tanich, wypisywanych na ryczałt. Lista stopniowo będzie rozszerzana. Najpierw musimy sprawdzić, jak to działa w praktyce - wyjaśniał minister.

Radziwiłł odpowiadał też na pytania dotyczące likwidacji NFZ i przejścia na system budżetowy. Mówił, że NFZ zniknie nie wcześniej niż na początku 2018 r. Przekonywał, że nie ma rewolucyjnego planu, by najpierw zaorać, a potem zastanawiać się, co zasiać.

Minister planuje wyodrębnianie obszarów, za które odpowiadałby bezpośrednio budżet. Na początek można to uczynić ze zdrowiem psychicznym, a także z niektórymi procedurami wysokospecjalistycznymi. Można też myśleć o onkologii, a także o podstawowej opiece zdrowotnej. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.