Reforma rynku aptecznego: czy dostępność zostanie ograniczona?

FARMACJA

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Seniora   08 grudnia 2016 15:19


Reforma rynku aptecznego: czy dostępność zostanie ograniczona? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Planowana reforma rynku aptecznego może przynieść wiele zmian. Najistotniejsze dla konsumentów mogą być nowe kryteria w rozmieszczaniu aptek oraz cofnięcie trendu, który powoduje, że apteki pełnią także funkcję sklepu, sprzedając preparaty poza refundacją. - Gdyby farmaceuta miał pełnić rolę sklepikarza, to po co są długie i trudne studia? - zastanawia się wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

O planowanych zmianach na rynku aptecznym eksperci rozmawiali w środę (7 grudnia) w Warszawie podczas debaty Gazety Polskiej „Polskie apteki na zakręcie”.

Przygotowane zmiany w prawie w postaci poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zawierają trzy podstawowe założenia: nowe zezwolenia tylko dla farmaceutów, ograniczenia ilościowe, czyli 4 apteki dla jednego farmaceuty oraz kryteria demograficzne i geograficzne, które mają wpłynąć na równomierne zagęszczenie aptekami.

Ilość aptek i ceny leków pozostaną na bezpiecznym poziomie?
- Trwa dyskusja nad kryterium progowym, czy to będzie 3 tys. osób przypadających na jedną aptekę oraz odległościach: między nową apteką a już istniejącą. W ustalaniu tych kryteriów będą brane pod uwagę m.in. wielkości miasta oraz czy chodzi o teren miejski czy wiejski. Generalnie chcemy uregulować w pierwszej kolejności sytuację na rynku aptecznym i strukturę właścicielską, a później będzie przygotowana duża nowelizacja prawa farmaceutycznego, która zajmie się różnymi patologiami, występującymi na rynku aptek. Jedno drugiemu nie przeczy - mówił Waldemar Buda, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. rynku farmaceutycznego i poseł PiS. 

Prezes sieci aptek ZIKO Jan Zając zwrócił uwagę na pewien mankament kryterium demograficzno-geograficznego:

- Świat się rozwija i idzie do przodu. Jeżeli przykładowo w Warszawie powstaje metro, to jego linia wyznacza nowy szlak komunikacyjny i nowe miejsca, w których pojawiają się ludzie. Jeżeli buduje się przychodnia lub szpital, to naturalnie w jej otoczeniu powstają apteki. Przy obecnie proponowanych kryteriach nie będzie to niemożliwe. Są miasta, w których powstają nowe centra handlowe. Jednym z elementów takiej nowej infrastruktury powinny być apteki. Oferowane rozwiązania nie są dobre dla pacjenta i ograniczają dostępność.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przypomniał, że na rynku jest 14,5 tys. aptek konkurujących ze sobą, a proponowane rozwiązania dotyczą nowych aptek i mają ukształtować rynek na kolejne dziesięciolecia.

- Liczba aptek nie spadnie, bo nie ma takiej fizycznej możliwości. Również ceny leków w aptekach nie mają prawa wzrosnąć. Pacjenci mają pełen komfort - podsumował.

Czy apteka powinna sprzedawać tylko leki?
- Na tym rynku dochodzi do wielu nieprawidłowości, z którymi nie radzi sobie państwowa inspekcja farmaceutyczna. (...) Po pierwsze widzimy ewolucję aptek w kierunku postrzegania ich jako sklepu. Chcemy cofnąć ten trend. Po drugie, aptekarz powinien świadczyć opiekę farmaceutyczną, a nie być jedynie wydawcą towaru. Gdyby farmaceuta miał pełnić rolę sklepikarza, to po co są długie i trudne studia? - mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Z kolei Adam Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego oraz poseł PiS zauważył, że obecnie apteki odczytują potrzeby konsumenta i wprowadzają taki asortyment, jaki jest przez tego pacjenta poszukiwany.

- Biorąc pod uwagę mały przychód aptek ze sprzedaży leków refundowanych, możliwość dystrybucji preparatów pozostających poza refundacją stanowi bardzo ważny czynnik ekonomiczny. Ten obszar refundowany nie daje dzisiaj możliwości zarabiania i utrzymania się na rynku - stwierdził. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR