Resort tłumaczy seniorom, dlaczego bezpłatny lek kosztuje
Autor: Luiza Jakubiak/RynekZdrowia   22 sierpnia 2014 14:38

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało 5 lutego 2014 r. spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Temat był ważny: jak zaoszczędzić na lekach i dlaczego drogie w ogólnym mniemaniu leki wcale nie są drogie oraz dlaczego lek bezpłatny kosztuje.

Dla wyjaśnienia zjawiska użyto m.in. krów: białej w czarne kropki, białej w fioletowe kropki i czarnej krowy w kropki bordo. Słuchacze wydawali się być ze spotkania zadowoleni. Kto by nie był? Na tę debatę, ze względu na wagę tematu resort zdrowia wystawił urzędników najwyższego szczebla.

W roli głównej wystąpił minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Ponieważ było o lekach, był też wiceminister, Igor Radziewicz-Winnicki, człowiek, który "zajmuje się strategią postępowania z lekami". Wystąpili też dwaj panowie, "którzy odpowiadają za politykę lekową całego kraju": Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor miał silne wsparcie dwóch pań z departamentu: swojej zastępczyni, Małgorzaty Szelachowskiej i pracującej od niedawna w departamencie, Katarzyny Klimkowskiej. Obie są farmaceutkami z wykształcenia.

- Często słyszy się, że leki drożeją, że pacjenci bardzo dużo płacą za leki. W części przypadków jest to prawda. Pytanie czy zawsze musi tak być? Mamy dane, które mówią, że leki w Polsce są tańsze niż w Europie, zaś pacjenci w ciągu ostatnich lat do leków dopłacają coraz mniej - otworzył spotkanie minister Arłukowicz.

Według resoru, średni koszt dopłaty pacjenta do leku refundowanego nie przekracza 10 złotych.

- Skoro mamy najniższe ceny leków w Europie, to dlaczego płacicie tak wysokie ceny za leki? - pytał seniorów szef resortu zdrowia. Sam udzielił od razu odpowiedzi: - Czasem jest tak dlatego, że przepisywane są drogie leki, które mają swoje dużo tańsze odpowiedniki. Dlatego pierwsze spotkanie z tej serii to próba pokazania mechanizmu, w jaki sposób kupić taniej leki, tak samo skuteczne.

Krowa krowie równa
Trzeba przyznać, że urzędnicy mówili do seniorów zrozumiałym językiem, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Z pewnością nie jest łatwo zobrazować taniość leków i uzmysłowić ideę różnicy cen produktów generycznych i oryginalnych, zawierających te same substancje. Dla wyjaśnienia zjawiska użyto krów.

Wygląda to tak: mamy trzy krowy - białą w czarne kropki, białą w fioletowe kropki i czarną krowę w kropki bordo. Co z tego wynika? Ano to, że mimo różnych barw, wszystkie trzy krowy dają to samo mleko. Identycznie ma się sprawa z prądem - mamy prąd zmienny w zakresie 220-240 V. O ile obudowy gniazdek mogą być różne, o tyle zawsze jest w nich ten sam prąd. - Proszę nie wierzyć sąsiadowi, że ma lepszy prąd - przekonywał Grzegorz Cessak.

A co, jeśli mleko będzie zepsute i zatrujemy się nim albo elektrownia zwiększy moc i spali nam się podłączone do prądu żelazko? Mówimy wtedy, że mleko lub prąd dały działania niepożądane. Każde z nich może powodować te działania, ale nie u każdego wystąpią.

Stopniując wykładaną przystępnie wiedzę dyrektor Fałek dodał, że jednak mleko poszczególnych krów różni się bardziej niż leki pomiędzy sobą. - W każdym z leków jest zawsze ta sama substancja czynna, która będzie tak samo działać. Zaś mleko to mieszanina różnych substancji: białek, tłuszczów itd. Jedna krowa mogła paść się na alpejskich łąkach (wiadomo - ekologiczna), inna mogła stać przy drodze, a ta czarna - pewnie jadła żubrówkę.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.