Resort zdrowia: 238 mln zł na refundację nowych leków
Autor: PAP/Rynek Seniora   16 lipca 2015 09:01

W przyszłym roku nakłady na refundację nowych, dotąd nieobjętych nią leków, mają być wyższe o 238 mln zł. Całkowity budżet na refundację ma wzrosnąć o 603 mln zł - zakłada projekt rozporządzenia MZ.

Projekt rozporządzenia w sprawie podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację w środę został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Konsultacje społeczne potrwają do 22 lipca.

Zgodnie z ustawą refundacyjną całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17 proc. sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym NFZ.

Wysokość całkowitego budżetu na refundację w latach 2013 i 2014 była równa kwocie poniesionych przez NFZ wydatków związanych z finansowaniem świadczeń gwarantowanych w roku 2011, a począwszy od roku 2015 nie może być od tej kwoty niższa. Według prognoz NFZ, środki na refundację w 2016 r. będą wyższe o ponad 603 mln zł.

W projekcie rozporządzenia dokonano podziału tej kwoty. Na nowe leki, nieobjęte dotąd refundacją i które nie mają odpowiednika refundowanego w danym wskazaniu, przeznaczone ma zostać dodatkowe 238 mln zł. Kwota na refundację leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę ma być wyższa o 338 mln zł. Pozostałe 27 mln zł ma zostać przeznaczone na refundację produktów, w przypadku których zmieniona została charakterystyka lub praktyka kliniczna.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, odpowiednie nakłady na refundację stanowią rękojmię prawidłowej realizacji ustawy refundacyjnej (weszła w życie z początkiem 2012 r.) oraz wypełnienie jej podstawowych założeń, którymi są m.in. zagwarantowania pacjentom należytej opieki zdrowotnej w dziedzinie farmakoterapii, ułatwienie dostępu do terapii wysokokosztowych oraz ograniczenie bariery ekonomicznej w dostępie do terapii.

Przypomniano, że średnio każdego roku (w latach 2012-2015) refundacją obejmowanych jest 12 nowych cząsteczek w ramach refundacji aptecznej, 12 w ramach nowych programów lekowych i 3 w ramach katalogu chemioterapii.

"Należy zwrócić uwagę, że decyzję o objęciu refundacją przedmiotowych cząsteczek będzie będą miały znaczący wpływ na wydatki NFZ w kolejnych latach. Refundacja apteczna oraz programy lekowe spowodują największy wzrost wydatków NFZ" - czytamy.

Wskazano też, że Minister Zdrowia dokonał innego niż prognozowany przez NFZ podziału kwoty stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację - Fundusz proponował, by zdecydowaną jej większość przeznaczyć na wzrost planu finansowego w ramach refundacji aptecznej. "Zdaniem Ministra Zdrowia skutkowałoby to znacznym ograniczeniem środków na refundację nowych leków, tj. leków zawierających substancje czynne dotychczas nieobecne w obwieszczeniu refundacyjnym" - zaznaczono.

W dalszej części przypomniano, że Minister Zdrowia w kilkudziesięciu przypadkach rozszerzył zakres wskazań refundacyjnych dla substancji czynnych. Poinformowano też, że na rozpatrzenie oczekuje 220 wniosków o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny leków zawierających dotychczas nierefundowane substancje czynne. Szacuje się, że koszt objęcia tych leków refundacją przekroczyłby 1,5 mld zł.

Plan finansowy NFZ, pozytywnie zaopiniowany w piątek przez sejmową komisje zdrowia, zakłada, że łączne wydatki Funduszu na refundację - już po doliczeniu kwoty 603 mln zł, o której mowa w projekcie rozporządzenia - wyniosą w 2016 r. ponad 11 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.