Resort zdrowia już wie, o ile mniej seniorzy wydadzą na leki

FARMACJA

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   26 lipca 2016 09:33


Resort zdrowia już wie, o ile mniej seniorzy wydadzą na leki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lista bezpłatnych leków dla seniorów będzie obowiązywać już od 1 września. Ministerstwo Zdrowia liczy, że po wejściu w życie ustawy rachunki osób po 75. r.ż. za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach - wraz ze wzrostem finansowania programu - o ponad 60 proc. - informuje Dziennik Zachodni.

Lekarstwa, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom 75+, znajdą się na odrębnym wykazie listy leków refundowanych. Pierwszy wykaz (tzw. lista „S”) minister zdrowia ustali do 1 września 2016 r. Wykaz ten ma być stopniowo rozszerzany. Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Obecnie ok. 13, a według innych danych nawet 17 proc. Polaków nie wykupuje leków, bo ich na to stać. Przeciętnie senior wydaje na leki około 150 zł miesięcznie. Osoby 75+ to także najwięksi konsumenci leków. Jak wynika z danych IMS Health, w 2015 r. kupili ich za 4,3 mld zł.

Największym problemem związanym w wprowadzeniem listy „S” jest niewystarczające finansowanie programu - przypomina DZ. Przeznaczono na niego 125 mln zł, a uprawnionych do otrzymania bezpłatnych leków jest aż 3 mln osób. Łatwo zatem obliczyć, że na jednego uprawnionego przypadnie po ok. 10 zł miesięcznie.

Jak poinformował minister zdrowia, na wykazie znajdą się leki, które już teraz można kupić z mniejszą odpłatnością, np. 30-procentową. Rząd na leki z listy „S” w 2017 r. ma przeznaczyć ponad pół miliarda złotych.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR