Rusza kampania „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”

FARMACJA

Autor: KLX/Rynek Seniora   21 kwietnia 2016 13:00


Rusza kampania „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+” Organizatorzy akcji chcą zebrać od seniorów dane ze wskazaniem najbardziej pożądanych leków. Fot. Shutterstock

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i OK Senior rozpoczynają kampanię społeczną pt. „Seniorzy tworzą listę darmowych leków 75+”.

Organizatorzy kampanii społecznej zachęcają wszystkie osoby po 75 roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów o przesyłanie na adres biuro@oksenior.pl nazw leków, które kupowane są przez seniorów. Ze zgromadzonych danych zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75 roku życia.

Ten głos seniorów z wykazem pożądanych leków organizatorzy przedłożą ministrowi zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.

Za pomocą mediów oraz senioralnych organizacji pozarządowych oraz innych organizacji społecznych Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej oraz zespół OK Senior chcą nagłaśnić informację, że tworzą projekt listy leków, które kupowane są przez seniorów, a przy tym stanowią dla ich budżetów domowych znaczne obciążenie.

Otrzymane informacje zostaną opracowane i przedstawione ministrowi zdrowia z rekomendacją umieszczenia konkretnych produktów na liście. Zakładając, iż minister zdrowia tworząc listę leków prawdopodobnie skorzysta z doradztwa eksperckiego - lekarzy prowadzących leczenie osób starszych, KIGS oraz OK Senior chcą dołożyć do zebranej eksperckiej wiedzy głos samych seniorów.

Problemy z realizacją ustawy
21 marca 2016 r. została uchwalona ustawa przyznająca osobom powyżej 75 roku życia uprawnienie do otrzymywania bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ustawa, tworząc podwaliny do przygotowania wykazu darmowych leków, nie określa jednak które konkretnie produkty lecznicze seniorzy otrzymają za darmo. Na publikację tego musimy zatem poczekać nawet kilka miesięcy. Najpóźniej wykaz z darmowymi lekami pojawi się 31 sierpnia 2016 r.

Większość  osób po 75 roku życia leczy się u lekarzy specjalistów. Zgodnie z ustawą nie będą oni mogli przepisywać darmowych leków 75+. Takie prawo będzie miał jedynie lekarz pierwszego kontaktu. Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki.  Będzie on  musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę?

Pomijając niewygodę tej sytuacji, wątpliwości  budzi poprawność prowadzenia terapii takiej osoby, która będzie jednoczasowo leczona przez dwóch lub więcej lekarzy, którzy z powodu braku systemu informatycznego łączącego ich praktyki nie będą wiedzieli jakie działania podejmuje czy realizował drugi z lekarzy prowadzących pacjenta. Trudnym jest natomiast założenie, że to sam senior ma prowadzić swoją terapię, zapamiętując ustalenia poczynione przez kolejnych lekarzy.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.