Sejmowa komisja zdrowia za ograniczeniem wywozu leków za granicę
Autor: PAP/Rynek Seniora   20 marca 2015 09:35

Sejmowa komisja zdrowia poparła w czwartek (19 marca) późnym wieczorem projekt noweli Prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków z Polski w sytuacji ich braku lub utrudnionej dostępności dla pacjentów w kraju.

W aptekach brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych, stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób nowotworowych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest niekontrolowany wywozu z Polski leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia.

Projekt wprowadza procedurę kontrolowanego wywozu leków przez hurtownika. W tym celu istnieć ma obowiązek zgłoszenia inspekcji farmaceutycznej zamiaru wywozu leku za granicę. Chodzi o sytuacje, gdy hurtownie i część aptek w ramach importu równoległego sprzedają niektóre leki do innych krajów, w których ceny są znacznie wyższe niż w Polsce, np. do Austrii czy Niemiec; nierzadko hurtownia odmawia sprzedaży aptece w Polsce, jednocześnie sprzedając ten sam lek hurtowni za granicą.

Stałe dostawy kontra konkurencja
Podczas środowego i kontynuowanego w czwartek posiedzenia komisji zdrowia najwięcej emocji wzbudziła poprawka zaproponowana przez Naczelną Radę Aptekarską. Jej prezes Grzegorz Kucharewicz argumentował, że samo ograniczenie eksportu nic nie da, bowiem praktyką hurtowni farmaceutycznych jest sprzedaż leków aptekom sieciowym przy jednoczesnej odmowie sprzedaży placówkom indywidualnym.

Poprawka, którą zaproponowała NRA, zobowiązałaby wytwórców i importerów (tzw. podmioty odpowiedzialne) do zapewnienia przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne stałych dostaw refundowanych produktów leczniczych "w ilości niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów". Za tę ilość przyjęto taką, która wynika z recept i zapotrzebowań, które trafiają do aptek.

Jak tłumaczyli przedstawiciele NRA, proponowane przez nich zapisy zakładają, że jeżeli podmiot odpowiedzialny przeznaczy odpowiednią pulę leków na zaspokajanie potrzeb polskich pacjentów, wówczas te leki mogą być dostarczane wyłącznie podmiotom, które będą nabywać je w takim właśnie celu. Miało by to być przez nie potwierdzone stosownym oświadczeniem. Leki przeznaczone na potrzeby pacjentów nie mogłyby być wywiezione z kraju.

Sprzeciw wobec propozycji NRA zgłosił m.in. dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma Paweł Sztwiertnia, który przypomniał, że UOKiK wskazał, iż wprowadzenie obowiązku stałych dostaw do wszystkich hurtowni farmaceutycznych byłoby niezgodne z prawem konkurencji.

Przeciwny poprawce NRA był również wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, który wskazał, że sztucznie znosi ona konkurencyjność między hurtowniami. Argumentował ponadto, że przyjęcie poprawki spowodowałoby efekt odmienny od zamierzonego, tj. umocniłoby pozycję hurtowni.

Z tą argumentacją nie zgodził się m.in. Tadeusz Dziuba (PiS), który wskazywał, że także dziś nie ma swobodnej konkurencji, bo koncerny farmaceutyczne wpływają na sposób dystrybuowania produktów leczniczych i na organizację rynku sprzedaży leków.

Radziewicz-Winnicki przekonywał, że w projekcie, który przyjęła podkomisja, znajduje się zapis, zgodnie z którym hurtownia musi na piśmie uzasadnić odmowę sprzedaży leku aptece. Jego zdaniem pozwoli to udowodnić przypadki, w których hurtownie dysponują lekiem, ale odmawiają jego sprzedaży.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.