Seniorów nie stać na leki, polityków stać na obietnice
Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   17 października 2015 13:33

To częsta sytuacja: senior podchodzi do okienka aptecznego, ale gdy słyszy, ile musi zapłacić za lek, albo z niego rezygnuje, albo prosi o mniejsze opakowanie.

To problem, ale - jak wynika najnowszej edycji "Diagnozy społecznej", czyli badań postaw i zachowań gospodarstw domowych - sytuacja nieco się poprawia. O ile w 2011 r. z leczenia rezygnowało 18 proc. badanych, o tyle w 2015 odsetek spadł do 13,4 proc.

Według danych Pharma Expert rynek apteczny w 2014 r. zanotował sprzedaż na poziomie 28,5 mld zł, co oznacza wzrost o 740 mln zł. Oznacza to, że przeciętny paragon opiewał na 35,9 zł. Czy to dużo? Dla seniorów (średnia wysokość emerytury w Polsce to 2055 zł brutto) taki wydatek zaczyna być odczuwalny.

Jak wynika z badań TNS z 2013 r., osoby starsze wydają na leki średnio ok. 150 zł miesięcznie, czyli dwa razy więcej niż statystyczny Polak. To dlatego, że na starość łapie nas coraz więcej dolegliwości.

Przed wyborami partie licytują się na pomysły, jak ulżyć ludziom w opłatach za leki. PO proponuje bony refundacyjne na leki, a PiS darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia. Czy to dobry pomysł? Naczelna Izba Aptekarska jest za i postuluje wydawanie bezpłatnie leków objętych refundacją wszystkim seniorom.

Według wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego, który powołuje się na badania geriatrów, dla seniorów zagrożeniem jest nie brak leków, ale nadmierna ich konsumpcja, która skutkuje negatywnymi interakcjami lekowymi.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.