Śląski rekordzista zażywał 41 leków. Jakie są tego konsekwencje?

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 czerwca 2016 14:16


Śląski rekordzista zażywał 41 leków. Jakie są tego konsekwencje? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 80 tys. mieszkańców woj. śląskiego zażywało w styczniu br. jednocześnie 5 różnych leków refundowanych, prawdopodobieństwo niekorzystnej reakcji między nimi wynosi aż 50 proc. Konsekwencje to nie tylko gorsze samopoczucie,  są interakcje, które znoszą wzajemnie działania leków, w ostateczności grozi nam śmiertelne zatrucie.

- Tzw. polipragmazja, czyli przyjmowanie wielu leków jednocześnie, może być niebezpieczna, stanowić nawet zagrożenie życia. Przed wakacjami chciałbym zaapelować o przemyślenie brania takiej ilości leków jednocześnie. Pakując podręczną apteczkę nie zapominajmy o ulotkach i poświęćmy chwilę, by się zapoznać z możliwymi interakcjami - powiedział podczas czwartkowej (23 czerwca) konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Jak poinformował farmaceuta i naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami śląskiego oddziału NFZ Grzegorz Zagórny, przyjmowanie zaledwie dwóch leków jednocześnie już niesie potencjalne skutki interakcji na poziomie 13-14 proc.

100 proc. szans na niekorzystne interakcje

- Kiedy przyjmujemy 5 leków naraz, prawdopodobieństwo negatywnych interakcji wynosi 50 proc. Każdy następny lek zwiększa to prawdopodobieństwo. Jeśli przyjmuje się 8 do 10 leków ryzyko interakcji wynosi praktycznie 100 proc. i wiemy że te działania zaistnieją i będą negatywne skutki - powiedział.

Podał też dane ze stycznia tego roku. 5 leków przyjmowało wówczas jednocześnie aż 82 tys. 600 osób, 6 leków - 47 tys. osób, 7 leków - 25 tys. 8 leków - 13 tys. 9 leków - 3 tys. osób. Rekordzistą był pacjent, przyjmujący jednocześnie 41 leków, ale z analizy urzędników wynika, że były to zapewne specyfiki przepisywane dla kilku członków rodziny.

- Tyle osób konsumuje tak duże ilości leków, tego nie sposób już nazwać normalną terapią. To przykłady typowej polipragmazji, gdzie więcej można mówić o szkodach niż o korzyściach. Przy czym ja mówię tylko o lekach refundowanych, a ci pacjenci mogą jeszcze przyjmować leki pełnopłatne czy suplementy diety. Nie ze wszystkiego spowiadają się lekarzowi - zastrzegł Zagórny.

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr Piotr Brukiewicz ocenił, że zażywanie nadmiernej ilości leków to nie tylko problem gorszej jakości życia i stanu zdrowia konkretnego pacjenta, ale problem społeczny, również z punktu wydawania pieniędzy publicznych.

Zatrucie lub zniesienie działania leków
Jego zdaniem wskazana jest prowadzona przez lekarza lub farmaceutę analiza ilości leków przyjmowanych przez pacjentów leczących się z powodu różnych dolegliwości, w połączeniu z informacjami o jego trybie życia, w tym przyjmowanych używkach.

Taką możliwość stworzy w najbliższą sobotę śląski oddział NFZ we współpracy ze Śląską Izbą Aptekarską - w dzień otwarty w siedzibie oddziału przy ul. Kossutha 13 w Katowicach odwiedzający będą mogli m.in. skonsultować się z farmaceutą, zmierzyć poziom cukru w diabetobusie czy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. - NFZ to nie tylko płatnik, staramy się pełnić również rolę edukacyjną - podkreślił dyrektor Szafranowicz.

Prezes Brukiewicz przypomniał, że nadmierne zażywanie leków może grozić nawet śmiertelnym zatruciem - do poważnych zatruć prowadzi nawet przedawkowanie powszechnie dostępnego bez recepty paracetamolu.

- Skutkiem nadużywania leków może być jednak po prostu gorsze samopoczucie, spowolnienie lub przyśpieszenie działania leków, są interakcje, które znoszą wzajemnie działania dwóch leków - powiedział szef Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR