Ten lek całkowicie cofnął demencję. To będzie przełom?

FARMACJA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   12 sierpnia 2016 10:27


Ten lek całkowicie cofnął demencję. To będzie przełom? Okazało się, że po miesiącu aplikowania myszom kwasu mefenamowego całkowicie cofnęły sie u nich skutki demencji. Fot. Fotolia

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Manchesterze zastosowali w badaniach na gryzoniach często przepisywany na dolegliwości miesiączkowe lek przeciwzapalny - kwas mefenamowy. Po miesiącu stosowania leku skutki demencji u wszystkich myszy, które go przyjmowały, całkowicie się cofnęły.

Gdyby udało się uzyskać podobne rezultaty u ludzi, byłby to przełom w leczeniu choroby Alzheimera.

Wyniki doświadczeń opisane zostały w czasopiśmie „Nature Communications" - informuje Rzeczpospolita. Grupie dziesięciu myszy, u których wywołano demencję metodą modyfikacji genetycznej, przez miesiąc aplikowano lekarstwo przez pompę wszczepioną pod skórę. U wszystkich myszy z tej grupy objawy choroby cofnęły się zupełnie. W tym czasie u grupy otrzymującej placebo nie odnotowano poprawy.

Substancja znana jest już z praktyki medycznej (w naszym kraju to m.in. tabletki Mefacit), więc wyniki badań na ludziach powinny być gotowe już za kilka lat.

Demencję powodują m.in. choroby: Alzheimera, Parkinsona, Picka, Huntingtona, a nawet odwodnienie.

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ok. 350 tys. osób. Ze względu na starzenie się społeczeństwa liczba ta do połowy stulecia ulegnie potrojeniu.

Więcej: www.rp.pl

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje