Ten lek spowalnia postęp alzheimera o 80 proc. Prace trwały 30 lat

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 lipca 2016 10:19


Ten lek spowalnia postęp alzheimera o 80 proc. Prace trwały 30 lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tak znaczące spowolnienie postępu choroby Alzheimera udało się uzyskać po raz pierwszy, a opracowanie nowego leku o nazwie LMTX trwało 30 lat. - W porównaniu z rezultatami uzyskanymi przez wszystkich innych, nasze wyniki są bezprecedensowe - powiedział "New Scientistowi" Claude Wischik z University of Aberdeen (Wlk. Brytania), współzałożyciel firmy TauRx Pharmaceuticals, która stworzyła lek.

Opracowanie leku o nazwie LMTX trwało 30 lat, jednak testy przeprowadzone na pacjentach z łagodnymi i umiarkowanymi objawami potwierdziły jego skuteczność - znacznie wyższą niż w przypadku dotychczas stosowanych preparatów. Przez ostatnie 10 lat nie udawało się uzyskać istotnych postępów w leczeniu choroby Alzheimera.

Lek został przetestowany podczas przeprowadzonych na dużą skalę badań III fazy - jego skuteczność porównywano z placebo u 891 pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami. 15 proc. dostawało sam LMTX, pozostali - w połączeniu z dotychczas przyjmowanymi lekami albo przyjmowali placebo.

Po 15 miesiącach takiego postępowania przeprowadzone zostały testy sprawności umysłowej. Okazało się, że jej pogorszenie postępowało znacznie wolniej w przypadku osób przyjmujących wyłącznie LMTX niż w grupie dostającej placebo. Dotyczyło to zarówno zdolności poznawczych, jak i codziennych czynności w rodzaju jedzenia i ubierania się. LMTX spowolnił postęp choroby o około 80 proc., a przyjmujące go osoby były bardziej zaangażowane w życie swoich rodzin. Jeden z pacjentów wreszcie naprawił płot, który potrzebował tego od lat.

Także badania MRI potwierdziły spowolnienie zaniku tkanki mózgowej o 33 do 38 proc. po wpływem LMTX w porównaniu z placebo.

Nowy lek działa na splątki nieprawidłowego białka tau, które gromadzą się w mózgach osób z chorobą Alzheimera, zakłócając ich działanie. Większość wcześniejszych preparatów działa natomiast na inne białko, beta - amyloid, który również gromadzi się w mózgu, tworząc blaszki.

Wielu specjalistów uważało, że to blaszki są główną przyczyną objawów choroby oraz zmian zwyrodnieniowych w mózgu. Jednak wyniki badań leków działających na amyloid były zawsze rozczarowujące. Sukces LMTX sugeruje, że główną przyczyną występowania objawów są jednak splątki tau.

Zastanawiające są gorsze wyniki uzyskane u osób przyjmujących LMTX wraz z innymi lekami przeciwko chorobie Alzheimera. Zdaniem Wischika ponieważ leki te pomagają pozbyć się z mózgu toksyn, mogły także ułatwić usunięcie LMTX.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR