Ważne zmiany dla aptek i pacjentów. Co planuje rząd?

FARMACJA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   04 października 2016 11:53


Ważne zmiany dla aptek i pacjentów. Co planuje rząd? Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić szereg istotnych zmian w prawie farmaceutycznym, które wpłyną zarówno na aptekarzy, jak i pacjentów. Fot. Isabell Schulz/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Jak podaje „Rzeczpospolita", zgodnie z projektem nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne, ze stacji benzynowych i sklepów mają zniknąć leki, zaś z aptek mają być wycofane m.in. szampony. Chorzy mieliby być obciążeni stałą kwotą uiszczaną za wydanie medykamentu, aptekarze zyskaliby uprawnienia do tzw. opieki farmaceutycznej nad pacjentem, a jeden właściciel nie mógłby prowadzić w danym województwie kilku aptek.

Jak informuje "Rz", z aptek mają zniknąć szampony i inne kosmetyki, dziś ważne źródło zarobku wielu farmaceutów prowadzących własne apteki.

Rekompensatą miałaby być tzw. opłata dyspensyjna, czyli stała kwota otrzymywana za wydanie opakowania medykamentu, pokrywana przez samych pacjentów. Ministerstwo nie chciało na razie określić jej wysokości. 

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda chciałby także ograniczyć liczbę substancji sprzedawanych w obrocie pozaaptecznym.

Farmaceuci mieliby się też zająć opieką farmaceutyczną. Resort zaznacza jednak, że nie będą wyręczać lekarzy i pielęgniarek np. w przepisywaniu leków, lecz sporządzać tzw. przeglądy lekowe, czyli przeprowadzać z pacjentami szczegółowe wywiady, które leki przyjmuje i w jakich dawkach. Na ich podstawie sporządzaliby raporty dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak jednak przestrzega dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego, farmaceuta, który służy pacjentowi jako doradca, a jednocześnie jest sprzedawcą leków, może mieć silną pokusę polecania substancji, dzięki którym zarobi. 

Ministerstwo podtrzymuje także zapowiedzi antykoncentracyjne. Jeden właściciel nie będzie mógł już prowadzić w danym województwie kilku punktów, nawet zarejestrowanych na różne podmioty. To ograniczy też możliwości aptek sieciowych.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.