Wiceminister podsumował program "leki 75+". Wyszło 100 darmowych opakowań na osobęGazeta Wyborcza/Rynek Seniora - 08 listopada 2016 10:21


Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda ogłosił w piątek (4 listopada) w Sejmie, że w pierwszym miesiącu obowiązywania programu bezpłatnych leków dla osób 75+ skorzystało z niego 27 tys. seniorów, którym wydano ponad 2,7 mln opakowań darmowych leków. Jak zatem łatwo policzyć, każda z tych osób dostała za darmo... sto opakowań.

Jak wylicza Gazeta Wyborcza, populacja Polaków w wieku 75+ to 2,7 mln osób, zatem we wrześniu, który był pierwszym miesiącem obowiązywania programu bezpłatnych leków, skorzystało z niego 1 proc. starszej populacji.

Według Łandy program bezpłatnych leków dla seniorów już po pierwszych miesiącach funkcjonowania „wydaje się być dużym sukcesem”, a z danych ministerstwa wynika, że spadła liczba seniorów, którzy nie wykupują przepisywanych im leków.

Jak informuje GW, biuro prasowe resortu zdrowia wyjaśniło, iż wiceminister Łanda się pomylił. Osób, które skorzystały z programu 75+ we wrześniu, było ponoć milion.

To wydaje się z kolei podejrzanie dużo - analizuje GW. Żeby dostać darmową receptę, każdy musiał iść do swojego lekarza rodzinnego, co oznacza, że lekarze udzielili milion porad więcej niż zazwyczaj. To ogromny wzrost - podsumowuje gazeta.

Więcej: www.wyborcza.pl