Z wiekiem powinniśmy uzupełniać niedobory diety. Co jest nam najbardziej potrzebne?

FARMACJA

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 listopada 2017 14:33


Z wiekiem powinniśmy uzupełniać niedobory diety. Co jest nam najbardziej potrzebne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego, jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów - mówili w środę (8 listopada) w Warszawie eksperci podczas debaty „Suplementy w diecie seniora w opinii lekarzy i naukowców”.

Suplementy diety nie są lekiem i służą jedynie uzupełnieniu powstałych w organizmie niedoborów niektórych substancji - zwrócił uwagę dr Przemysław Rzodkiewicz, p.o. kierownika Zakładu Gerontologii i Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

Uczestniczący w debacie eksperci przyznali, że wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, ponieważ często wykazują oni zaburzeniami trawienia i są niedożywieni.

- Wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie składników pokarmowych, tymczasem część seniorów z różnych powodów źle się odżywia - powiedział dr Rzodkiewicz. W ich organizmie zmienia się również wydzielanie wielu hormonów.

Z przedstawionych podczas debaty danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w szpitalach niedożywionych jest od 30 do 65 proc. seniorów, w domach opieki - 25-60 proc., a w domach rodzinnych - od 2 do 32 proc. (Annales Academiae Medicae Gedanensis 2016, 46, 95-105).

Dr Krzysztof Błecha, internista, specjalista rehabilitacji medycznej oraz ziołolecznictwa powiedział, że seniorom najbardziej potrzebna jest suplementacja takich składników, jak witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz selen. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre składniki wchodzą w niekorzystne interakcje. Na przykład magnez utrudnia wchłanianie wapnia.

Ekspert zdrowia politycznego, kierownik Zakład Alergologii i Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Bolesław Samoliński podkreślił, że u osób starszych szczególnie potrzebna jest przyjmowanie witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem słońca. W naszej strefie geograficznej jest zbyt małe nasłonecznienie od października do maja, na dodatek u ludzi w podeszłym wieku spada zdolności wytwarzania w organizmie tej witaminy, a w niewielkim stopniu można ją uzupełnić dietą.

Odpowiedni poziom wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko rozwinięcia się osteoporozy, która osłabia kości i grozi poważnymi złamaniami. -Różnego rodzaju złamanie kości pogarszają jakość życia osób starszych, mogą sprawić, że nie będą oni w pełni samodzielni, a w niektórych przypadkach mogą skrócić ich życie - podkreślił prof. Samoliński.

Dr Igor Łoniewski z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwrócił uwagę, że suplementacja diety wymagana jest w trakcie zażywanie niektórych leków.

Przykładowo diuretyki (leki moczopędne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą niebezpiecznie obniżyć poziom potasu w organizmie. Z kolei glikokortykosteroidy, stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszają poziom wapnia w organizmie.

- To wszystko jest tak skomplikowane, że powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów w zależności od ich wieku, schorzeń, na które cierpią, oraz przyjmowanych leków - powiedział prof. Samoliński. Jego zdaniem powinni w tym doradzać zarówno dietetycy, jak i lekarze oraz farmaceuci w aptekach, w których suplementy diety są najczęściej są kupowane.

Dr Błecha podkreślił, że rynek suplementów należy ucywilizować - w tym znaczeniu, żeby konsument wiedział, jakie zażywać dodatki do żywności i miał pewność, że informacja podana na opakowaniu suplementu jest zgodna z jego zawartością.

- Seniorzy nie mogą wydawać pieniędzy na to co nie jest im przydatne. Suplementy diety muszą dlatego spełniać trzy warunki: muszą być skuteczne, bezpieczne i odpowiedniej jakości - podkreślił dr Łoniewski.

Prof. Samoliński przypomniał, że w rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego jest prawie 30 tys. produktów zgłoszonych jako suplementy diety.

Z opublikowanego niedawno raportu "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" opracowanego przez Aliant Consulting Group wynika, że suplementy diety zażywa ok. 72 proc. Polaków, najczęściej w wieku od 50. i do 70. roku życia.

W 2016 r. sprzedaż tych produktów zwiększyła się do 3,5 mld zł, a w 2017 r. prawdopodobnie wzrośnie do ponad 4 mld zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR