1 kwietnia otworzy się okienko transferowe OFE

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   09 marca 2016 13:29


1 kwietnia otworzy się okienko transferowe OFE Do OFE może trafić tylko 2,92 proc. naszej składki emerytalnej. Fot. Fotolia

Otwarcie okienka transferowego pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2016 r. oznacza możliwość wyboru (m.in. dla tych, którzy tego nie zrobili w 2014 r.), otwartego funduszu emerytalnego i przekazywania tam części przyszłych składek emerytalnych.

W 2016 r. otwiera się drugie okienko transferowe - w okresie 1 kwietnia-31 lipca. Zarówno członkowie OFE, którzy nie zdecydowali się złożyć ww. oświadczenia w 2014 r., jak i osoby, które nigdy nie były członkami OFE, będą mogły złożyć wniosek o chęci odprowadzania części przyszłej składki emerytalnej (2,92 proc.) do wybranego OFE. Dokument należy dostarczyć do ZUS lub skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych.

Również osoby, które są członkami OFE i złożyły oświadczenie w 2014 r. mogą teraz zmienić decyzję i wyrazić wolę odprowadzania całej składki emerytalnej do ZUS lub podjąć decyzję o zmianie OFE.

Jeśli ubezpieczony podejmie decyzję o pozostawieniu całej składki w ZUS, wówczas składka emerytalna, wynosząca 19,52 proc., podzieli się w następujący sposób: 12,22 proc. trafi na konto ubezpieczonego w ZUS (I filar emerytalny), a 7,3 proc. trafi na subkonto ZUS (II filar emerytalny).

Jeśli ubezpieczony podejmie decyzję o odprowadzeniu części składki do OFE, wówczas  12,22 proc. składki emerytalnej trafi na konto ubezpieczonego ZUS, 4,38 proc. trafi na subkonto ZUS, a 2,92 proc. na rachunek w OFE.

Nie można przenieść całości składek z ZUS do OFE, a jedynie tylko zdecydować co do kolejnych składek (a dokładnie ich części), czy będą przekazywane tylko do ZUS, czy do ZUS i OFE.

Okienko transferowe zgodnie z obowiązującymi przepisami otwierać się będzie co cztery lata.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.