4 kroki, które warto podjąć, aby spłacić zadłużenie
Autor: Artykuł promocyjny   10 stycznia 2018 09:04

Wydaje ci się, że spłata zadłużenia w twojej sytuacji finansowej jest niemożliwa? Bez względu na to, w jak trudnym położeniu się znajdujesz, zawsze możesz je zmienić. Jedyne, czego potrzebujesz, to odrobina dobrej woli i chęci do podjęcia szczerych rozmów z firmą, która obsługuje twój dług. Tylko cztery proste kroki dzielą cię od tego, aby wyjść na finansową prostą.

Do rozwiązania problemów z zadłużeniem podejdź rzeczowo i spokojnie. Stres i panika są złymi i zupełnie zbędnymi doradcami. Wartościowych porad poszukaj w innym, znacznie bardziej wiarygodnym miejscu - np. w firmie windykacyjnej, której jesteś klientem.

Krok 1: kontakt z doradcą firmy windykacyjnej

Wbrew obiegowej opinii, doradca firmy windykacyjnej to nie to samo, co komornik. Ten pierwszy podejmuje swoje działania wówczas, gdy postępowanie windykacyjne toczy się jeszcze na drodze polubownej. Jego celem jest udzielenie ci pomocy - tak, aby spłata zadłużenia stała się dla ciebie łatwiejsza. Może więc stać się twoim przewodnikiem, który przeprowadzi cię przez proces spłaty długów łagodnie i bez niepotrzebnego stresu.

Jak się z nim skontaktować? Zerknij do pisma, które otrzymałeś od obsługującej cię firmy windykacyjnej. Znajdziesz w nim wszystkie istotne informacje - zarówno te dotyczące samego długu, jak i kanałów komunikacji. Jeśli jesteś klientem firmy takiej jak ULTIMO, do doradcy możesz się odezwać m.in.:

  • tradycyjnie - wysyłając listowną odpowiedź na przysłane pismo
  • telefonicznie - dzwoniąc na podany numer infolinii
  • za pośrednictwem Internetu - poprzez specjalną platformę lub wiadomość elektroniczną.

Krok 2: szczera rozmowa

Jeżeli podjąłeś już decyzję o tym, aby skontaktować się z doradcą firmy windykacyjnej, porozmawiaj z nim uczciwie i otwarcie. Możesz spodziewać się, że ekspert zada ci kilka pytań dotyczących twojej aktualnej sytuacji materialnej. Będzie chciał się dowiedzieć np., jakie dochody ze wszystkich źródeł osiągasz, a także ile wynoszą miesięczne opłaty w twoim gospodarstwie domowym.

Jego intencją jest jak najlepsze dopasowanie warunków ugody, którą zaproponuje, do twoich obecnych możliwości finansowych. To jedyny sposób na to, aby spłata zadłużenia, z jednej strony, była możliwie szybka, a z drugiej - nieuciążliwa dla budżetu twojej rodziny. Nie obawiaj się więc udzielania odpowiedzi zgodnych z prawdą. Przekonasz się, że współpraca przyniesie ci wyłącznie korzyści.

Krok 3: ustalenie odpowiedniej wysokości rat

Skoro masz zadłużenie, oznacza to zapewne, że nie jesteś w stanie regulować swoich zobowiązań na dotychczasowych warunkach. Konieczne jest zatem ustalenie nowych zasad, na których od tej pory będzie odbywała się spłata długu. Podstawą będzie ustalenie wysokości miesięcznej raty. Doradca przedstawi ci swoją propozycję. Zastanów się, czy podołasz z opłaceniem wskazanej sumy i podejmij ewentualne negocjacje.

Pamiętaj, że dla swojej wygody możesz ustalić także bezpieczny dzień zapłaty - np. następujący po otrzymaniu stałego świadczenia ZUS czy wynagrodzenia. Gdy dojdziesz do porozumienia z doradcą, podpisz ugodę.

Krok 4: Rzetelne spłacanie rat w nowej wysokości

Podpisałeś ugodę? Teraz pozostało ci już tylko jedno zadanie do wykonania: regularna spłata swoich zobowiązań. Wywiązuj się z nich rzetelnie, aby mieć pewność, że sprawa długu zakończy się polubownie. Jeżeli twoja sytuacja ponownie ulegnie zmianie i znowu zaczniesz się obawiać, że nie podołasz spłacie, niezwłocznie skontaktuj się ponownie z doradcą i przedstaw swój problem. Na pewno uzyskasz pomoc, jakiej potrzebujesz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.