
FINANSE
Status bezrobotnego może posiadać tylko osoba, która nie osiągnęła wieku emerytalnego. Wykreślenie 65-latka z ewidencji, nawet w sytuacji, gdy z powodu zbyt krótkiego stażu pracy nie ma on prawa do emerytury jest zgodna z przepisami - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
NSA badał sprawę Marka S., którego wykreślono z ewidencji osób poszukujących pracy z dniem osiągnięcia 65 lat, zgodnie z zapisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Mężczyzna został bezrobotnym niedługo przed emeryturą. Teraz wciąż chce znaleźć pracę, ale nie może już liczyć na pomoc urzędu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzje były zgodne z przepisami. Utrata statusu bezrobotnego jest związana z osiągnięciem wieku emerytalnego, a nie z uzyskaniem prawa do emerytury.
Kwestię, czy Markowi S. przysługuje to prawo, zbada ZUS. Na razie brakuje mu stażu pracy wymaganego w poprzednim systemie emerytalnym. Z chwilą wykreślenia z ewidencji bezrobotnych utracił też prawo do świadczeń zdrowotnych. Ostatnią szansę dostrzegł w skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Adwokat Mariusz Godlewski, pełnomocnik Marka S., podkreślał w NSA, że decyzje zaakceptowane wcześniej przez WSA skłaniają do zastanowienia, czy art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o promocji zatrudnienia jest konstytucyjny.
NSA nie podjął jednak sugestii, aby zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego, i oddalił skargę kasacyjną z powodów wymienionych w wyroku WSA.
Więcej: www4.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych