65-latek bez prawa do emerytury nie może być już bezrobotnym
Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   01 czerwca 2015 10:37

Status bezrobotnego może posiadać tylko osoba, która nie osiągnęła wieku emerytalnego. Wykreślenie 65-latka z ewidencji, nawet w sytuacji, gdy z powodu zbyt krótkiego stażu pracy nie ma on prawa do emerytury jest zgodna z przepisami - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA badał sprawę Marka S., którego wykreślono z ewidencji osób poszukujących pracy z dniem osiągnięcia 65 lat, zgodnie z zapisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  

Mężczyzna został bezrobotnym niedługo przed emeryturą. Teraz wciąż chce znaleźć pracę, ale nie może już liczyć na pomoc urzędu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzje były zgodne z przepisami. Utrata statusu bezrobotnego jest związana z osiągnięciem wieku emerytalnego, a nie z uzyskaniem prawa do emerytury.

Kwestię, czy Markowi S. przysługuje to prawo, zbada ZUS. Na razie brakuje mu stażu pracy wymaganego w poprzednim systemie emerytalnym. Z chwilą wykreślenia z ewidencji bezrobotnych utracił też prawo do świadczeń zdrowotnych. Ostatnią szansę dostrzegł w skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Adwokat Mariusz Godlewski, pełnomocnik Marka S., podkreślał w NSA, że decyzje zaakceptowane wcześniej przez WSA skłaniają do zastanowienia, czy art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o promocji zatrudnienia jest konstytucyjny.

NSA nie podjął jednak sugestii, aby zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego, i oddalił skargę kasacyjną z powodów wymienionych w wyroku WSA.

Więcej: www4.rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.