6 osób z zarzutami, wyłudzali pieniądze od seniorówPAP/Rynek Seniora - 25 stycznia 2018 16:07


Sześć osób usłyszało zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem oszustw i wyłudzaniem pieniędzy od seniorów - podała w środę (24 stycznia) Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od lipca 2016 do lutego 2017 roku, głównie w województwie śląskim. Jej członkowie zajmowali się popełnianiem oszustw przy wykorzystaniu tzw. metody na policjanta, działając w dwojaki sposób.

W pierwszym scenariuszu fałszywi funkcjonariusze informowali telefonicznie pokrzywdzonych, że pieniądze, które trzymają na swoim koncie w banku, są zagrożone, w związku z czym należy je wypłacić i pozostawić we wskazanym miejscu. Drugi sposób działania sprawców polegał na nakłonieniu pokrzywdzonych do udziału w rzekomych działaniach policji zmierzających do ujęcia sprawców oszustw. Wiązać się to miało z pozostawieniem pieniędzy pokrzywdzonych w ogólnie dostępnym miejscu. Oszust miał być schwytany podczas podejmowania pieniędzy z miejsca ich pozostawienia.

W rzeczywistości w obu sytuacjach pozostawione przez pokrzywdzonych seniorów pieniądze były zabierane przez uczestników procederu. W ten sposób członkowie grupy wyłudzili ok. 280 tys. zł.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, częściowo składali wyjaśnienia. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem oszustw oraz dokonywania oszustw na szkodę starszych osób. Dwóm zatrzymanym osobom prokurator przedstawił również zarzut prania brudnych pieniędzy. Wśród podejrzanych jest także 58-letni mężczyzna, który usłyszał zarzut kierowania tą grupą przestępczą. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach, aresztował podejrzanych.