6 osób z zarzutami, wyłudzali pieniądze od seniorów

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 stycznia 2018 16:07


6 osób z zarzutami, wyłudzali pieniądze od seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sześć osób usłyszało zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem oszustw i wyłudzaniem pieniędzy od seniorów - podała w środę (24 stycznia) Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od lipca 2016 do lutego 2017 roku, głównie w województwie śląskim. Jej członkowie zajmowali się popełnianiem oszustw przy wykorzystaniu tzw. metody na policjanta, działając w dwojaki sposób.

W pierwszym scenariuszu fałszywi funkcjonariusze informowali telefonicznie pokrzywdzonych, że pieniądze, które trzymają na swoim koncie w banku, są zagrożone, w związku z czym należy je wypłacić i pozostawić we wskazanym miejscu. Drugi sposób działania sprawców polegał na nakłonieniu pokrzywdzonych do udziału w rzekomych działaniach policji zmierzających do ujęcia sprawców oszustw. Wiązać się to miało z pozostawieniem pieniędzy pokrzywdzonych w ogólnie dostępnym miejscu. Oszust miał być schwytany podczas podejmowania pieniędzy z miejsca ich pozostawienia.

W rzeczywistości w obu sytuacjach pozostawione przez pokrzywdzonych seniorów pieniądze były zabierane przez uczestników procederu. W ten sposób członkowie grupy wyłudzili ok. 280 tys. zł.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, częściowo składali wyjaśnienia. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem oszustw oraz dokonywania oszustw na szkodę starszych osób. Dwóm zatrzymanym osobom prokurator przedstawił również zarzut prania brudnych pieniędzy. Wśród podejrzanych jest także 58-letni mężczyzna, który usłyszał zarzut kierowania tą grupą przestępczą. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach, aresztował podejrzanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR