77 mld zł długu: połowa Polaków 55+ z kredytem na karku

FINANSE

Autor: DKX/Rynek Seniora   18 lutego 2015 14:27


77 mld zł długu: połowa Polaków 55+ z kredytem na karku

Ponad 5,5 mln osób osób w wieku 55+ ma kredyty bankowe na łączną kwotę ponad 77,7 mld zł, co stanowi 13 proc. wszystkich kredytów gospodarstw domowych. Badania przeprowadzone na zlecenie Grupy BIK potwierdziły, że 11 proc. spośród osób, które rozpoczęły jesień życia, wzięło w ciągu ostatnich 12 miesięcy kredyt. W tym samym czasie co dziesiąta osoba z tej grupy dokonała zakupu na raty.

Jak wskazują dane z bazy Biura Informacji Kredytowej, w Polsce żyje ponad 11 mln osób, które mają skończone 55 lat, a niemal połowa z nich (49,3 proc.) zaciągnęła kredyt bankowy wobec 48 proc. wszystkich dorosłych Polaków, posiadających czynny kredyt w banku.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, współcześni dorośli w sile wieku równie często korzystają z produktów bankowych, takich jak kredyt czy zakupy na raty, co osoby młodsze. Osoby z tej grupy częściej decydują się na podjęcie zobowiązań na kwoty do 5 tys. zł.

- Łączna kwota zaciągniętych kredytów w bankach osób w wieku 55 lat i więcej, w listopadzie 2014 roku wyniosła ponad 77,7 mld zł. Z bazy prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że 53,1 proc. wszystkich kredytobiorców 55+ to ludzie, którzy posiadają kredyt gotówkowy. Średnia wartość kredytu gotówkowego do spłaty wynosi dla nich obecnie 13 541 zł - mówi dr Mariusz Cholewa, prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej SA.

Badania przeprowadzone przez MillwardBrown wskazują, że różnice między pokoleniami pojawiają się dopiero w odniesieniu do korzystania z kart debetowych lub kredytowych - 40 proc. osób w wieku 55+ korzysta przynajmniej z jednego z tych produktów, podczas gdy 46 proc. ogółu wszystkich Polaków je posiada.

Bardziej konserwatywni
Co ciekawe, tylko niemal co piąta osoba (19 proc.), która ma skończone 55 lat, korzysta z płatności zbliżeniowych, podczas gdy w przypadku wszystkich grup wiekowych odsetek ten wynosi 27 proc.

- Jak wskazują dane BIG InfoMonitor, osoby w wieku 55+ charakteryzują się także większą rzetelnością w spłacie innych zobowiązań. Tylko 240 tys. osób w tej grupie nie spłaca terminowo swoich zaległości, które wynoszą 1,4 mld zł - - tłumaczy Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu BIG InfoMonitor.

- Wartość ich przeterminowanego zadłużenia wynosi zaledwie 3,4 proc. ogólnych zaległych zobowiązań Polaków, które aktualnie wynoszą 40,94 mld zł.

Ponad 80 proc. z tej kwoty (1,4 mld) wynika z pozabankowego zadłużenia, takiego, jak np. nieopłacone rachunki - dodaje.

Zgodnie z danymi BIG InfoMonitor najwięcej osób w wieku 55+, które nie regulują swoich zobowiązań mieszka w województwie śląskim, na drugim miejscu znajdują się mieszkańcy województwa mazowieckiego, na trzecim osoby pochodzące z dolnośląskiego.

W porównaniu z młodszymi kategoriami wiekowymi, Polacy przekraczający półwiecze życia są grupą godną zaufania dla instytucji finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.