99-letnia łódzianka przekazała miastu swoje oszczędnościPAP/Rynek Zdrowia - 18 stycznia 2019 11:02


Dzięki hojności 99-letniej łodzianki Muzeum Miasta Łodzi zakupiło "Portret nieznanego mężczyzny" Maurycego Trębacza. Namalowany w 1893 r. obraz uzupełni muzealną kolekcję prac tego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku artysty.

- Byłem szczerze wzruszony, gdy dotarł do mnie list od pani Zofii, w którym wyraziła ona chęć przeznaczenia swoich oszczędności - 10 tys. zł - na rzecz miasta. Zaproponowaliśmy zakup obrazu dla Muzeum Miasta Łodzi, co nasza ofiarodawczyni zaakceptowała - poinformował na konferencji w czwartek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak zaznaczył, w kolekcji ok. 300 obrazów, będącej własnością muzeum, siedem wyszło spod pędzla żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Maurycego Trębacza. Artysta pochodzenia żydowskiego mieszkał w Warszawie i Łodzi, przyjaźnił się z wieloma wybitnymi twórcami, min. z innym łódzkim malarzem Samuelem Hirszenbergiem, autorem wielu prac wykonanych specjalnie do Pałacu Poznańskich, w którym obecnie działa muzeum. Trębacz zginął w roku 1941 w Litzmanstadt Getto; miał wówczas 80 lat.

Ofiarodawczyni to blisko 99-letnia mieszkanka Łodzi, emerytowany socjolog. Oprócz 10 tys. zł na obraz przekazała także pokaźną darowiznę na rzecz hospicjum. - Gdy zjawiliśmy się u niej z kwiatami, aby podziękować, była bardzo zażenowana - dodała dyr. wydziału kultury w łódzkim magistracie Dagmara Śmigielska.

Nowy nabytek muzeum to portret nieznanego mężczyzny, datowany na 1893 rok. Powstał w Monachium w czasie jednej z artystycznych podróży Trębacza.

- Obraz dopełnia naszą kolekcję malarstwa Trębacza, autora bardzo popularnego przed II wojną światową, który przed laty był bohaterem indywidualnej wystawy w Muzeum. Warto wspomnieć, że obraz dotarł do nas w symbolicznym momencie, bo 29 stycznia minie 78. rocznica śmierci Maurycego Trębacza - zaznaczyła dyr. Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska.

Portret został nabyty w jednej z prywatnych łódzkich galerii; jak zdradziła Kurowska, muzealnicy marzyli o tym zakupie od wiosny ubiegłego roku i dopiero darowizna pani Zofii pozwoliła na urzeczywistnienie tych marzeń.

Muzeum Miasta Łodzi przechodzi obecnie wielki remont. Przygotowywane są także nowe wnętrza ekspozycyjne - w jednym z nich "gabinecie fabrykanta" zawiśnie portret. - Nie wiemy, kim jest sportretowany mężczyzna, ale jego wygląd znakomicie pasuje do wizerunku typowego łódzkiego fabrykanta - dodała Kurowska.