99-letnia łódzianka przekazała miastu swoje oszczędności

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   18 stycznia 2019 11:02


99-letnia łódzianka przekazała miastu swoje oszczędności Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki hojności 99-letniej łodzianki Muzeum Miasta Łodzi zakupiło "Portret nieznanego mężczyzny" Maurycego Trębacza. Namalowany w 1893 r. obraz uzupełni muzealną kolekcję prac tego żyjącego na przełomie XIX i XX wieku artysty.

- Byłem szczerze wzruszony, gdy dotarł do mnie list od pani Zofii, w którym wyraziła ona chęć przeznaczenia swoich oszczędności - 10 tys. zł - na rzecz miasta. Zaproponowaliśmy zakup obrazu dla Muzeum Miasta Łodzi, co nasza ofiarodawczyni zaakceptowała - poinformował na konferencji w czwartek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Jak zaznaczył, w kolekcji ok. 300 obrazów, będącej własnością muzeum, siedem wyszło spod pędzla żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Maurycego Trębacza. Artysta pochodzenia żydowskiego mieszkał w Warszawie i Łodzi, przyjaźnił się z wieloma wybitnymi twórcami, min. z innym łódzkim malarzem Samuelem Hirszenbergiem, autorem wielu prac wykonanych specjalnie do Pałacu Poznańskich, w którym obecnie działa muzeum. Trębacz zginął w roku 1941 w Litzmanstadt Getto; miał wówczas 80 lat.

Ofiarodawczyni to blisko 99-letnia mieszkanka Łodzi, emerytowany socjolog. Oprócz 10 tys. zł na obraz przekazała także pokaźną darowiznę na rzecz hospicjum. - Gdy zjawiliśmy się u niej z kwiatami, aby podziękować, była bardzo zażenowana - dodała dyr. wydziału kultury w łódzkim magistracie Dagmara Śmigielska.

Nowy nabytek muzeum to portret nieznanego mężczyzny, datowany na 1893 rok. Powstał w Monachium w czasie jednej z artystycznych podróży Trębacza.

- Obraz dopełnia naszą kolekcję malarstwa Trębacza, autora bardzo popularnego przed II wojną światową, który przed laty był bohaterem indywidualnej wystawy w Muzeum. Warto wspomnieć, że obraz dotarł do nas w symbolicznym momencie, bo 29 stycznia minie 78. rocznica śmierci Maurycego Trębacza - zaznaczyła dyr. Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska.

Portret został nabyty w jednej z prywatnych łódzkich galerii; jak zdradziła Kurowska, muzealnicy marzyli o tym zakupie od wiosny ubiegłego roku i dopiero darowizna pani Zofii pozwoliła na urzeczywistnienie tych marzeń.

Muzeum Miasta Łodzi przechodzi obecnie wielki remont. Przygotowywane są także nowe wnętrza ekspozycyjne - w jednym z nich "gabinecie fabrykanta" zawiśnie portret. - Nie wiemy, kim jest sportretowany mężczyzna, ale jego wygląd znakomicie pasuje do wizerunku typowego łódzkiego fabrykanta - dodała Kurowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR