
W odpowiedzi na pytanie, czy po przejściu na emeryturę wysokość świadczenia będzie zapewniała odpowiedni poziom życia, pozytywnie odpowiedziało jedynie nieco ponad 4 proc. ankietowanych. Im jesteśmy starsi, tym częściej myślimy o emeryturze, ale nie przekłada się to na konkretne działania.
Tak przynajmniej wynika z badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarki SGH nt. "Sytuacji na rynku consumer finance" w IV kwartale 2016 r.
Ponad trzy czwarte badanych spodziewa się, że wysokość przyszłej emerytury nie będzie zapewniała odpowiedniego poziomu życia, a jedynie nieznacznie powyżej 4 proc. oczekuje, że emerytura zapewni im satysfakcjonujący standard. Co ósmy badany deklaruje, że w ogóle nie myśli o tym problemie.
Interesujące wnioski przedstawia analiza odpowiedzi w zależności od wieku odpowiadającego.
Młodsi respondenci częściej pozwalają sobie, aby nie myśleć o problemie wysokości emerytury. W grupie respondentów do 50. r.ż. ok. 14 proc. deklaruje brak zainteresowania problemem, podczas gdy w grupie 50-64 jest to jedynie 2 proc.
Młodsi respondenci mają też zdecydowanie mniejsze oczekiwania co do zapewnienia przez
świadczenie odpowiedniego poziomu życia. Ponad połowa respondentów przed 50. r.ż. deklaruje, że emerytura zdecydowanie nie zapewni im odpowiedniego poziomu życia. W grupie 50-64 jest to już tylko 36 proc.
"Niepokojącym jest, że nie widać różnic ze względu na wiek w częstości zabezpieczania się na emeryturę" - piszą autorzy badania. Nawet w grupie wieku 50-64 lata aż 60 proc. badanych deklaruje brak jakichkolwiek działań. Jak zauważają autorzy, "przeprowadzone badanie ukazuje, że gospodarstwa domowe obawiają się o swoje świadczenia, a jednocześnie podejmują bardzo ograniczone działania na rzecz lepszego zabezpieczenia przyszłości".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych