Badania: uważamy, że testament jest ważny, ale go nie spisujemy

FINANSE

Autor: MK/Rynek Seniora   30 czerwca 2015 16:00


Badania: uważamy, że testament jest ważny, ale go nie spisujemy

Aż 49 proc. osób przebadanych przez firmę 4Life Direct uważa, że posiadanie testamentu jest ważne, a zdaniem 36 proc. taki dokument może się przydać. Z drugiej strony tylko 12 proc. ankietowanych zdecydowała się na jego sporządzenie.

Klienci 4Life Direct odpowiadali na cztery pytania - czy sporządzili testament, czy uważają, że sporządzenie  takiego dokumentu jest ważne, jaką organizację charytatywną wskazaliby w swoim testamencie jako spadkobiercę oraz czy wiedzą, co stanie się z dorobkiem ich życia, jeśli nie sporządzą swojej ostatniej woli.

Okazuje się, że aż 73 proc. ankietowanych stwierdziła, że wie, komu po ich śmierci zostanie przekazany spadek po nich oraz na podstawie jakiego prawa (14 proc. tego nie wie, 13 proc. nie interesuje się tym, co się stanie z jego dorobkiem po śmierci).  

W ankiecie 4Life Direct pojawiło się także pytanie o hipotetyczną sytuację, w której ankietowani w testamencie mieliby przekazywać spadek jakiejś organizacji charytatywnej.

Większość (70 proc.) wskazała na organizacje zajmujące się dziećmi. 16 proc. przekazałoby spadek organizacjom wspierającym niepełnosprawnych, 8 proc. – wspierającym zwierzęta, zaś 6 proc. – seniorów.

Jakie zalety ma posiadanie testamentu?
Dokument ten skutecznie pomoże spadkobiercom uniknąć problemów z dziedziczeniem, które mogą się pojawić w trudnym okresie po śmierci testatora. Zdaniem 4Life Direct, wbrew powszechnej opinii o spisaniu ostatniej woli powinny pomyśleć nie tylko osoby dojrzałe i starsze, ale również przedsiębiorcy lub osoby posiadające kredyty.

 - Sporządzenie testamentu jest w zasadzie jedną z możliwych form rozdysponowania majątkiem na wypadek śmierci - mówi radca prawny Aneta Ciechowicz-Jaworska.  – Zapisy i polecenia ustanowione przez spadkodawcę w testamencie na rzecz spadkobierców muszą być spełnione. Spadkobiercy mają więc prawny obowiązek wykonania zapisów i poleceń zawartych w ostatniej woli – dodaje Ciechowicz – Jaworska.

Jeżeli nie sporządzimy takiego dokumentu, wtedy mamy do czynienia z spadkobraniem ustawowym. 

Co powinniśmy zrobić, jeśli jesteśmy zainteresowani przekazaniem części naszego majątku określonej fundacji charytatywnej? - Spadkodawca może przekazać swój majątek na wypadek śmierci na rzecz fundacji, a rozporządzenie tego typu powinno znajdować się w testamencie - radzi  Aneta Ciechowicz- Jaworska.

Przepisy Kodeksu Cywilnego stanowią jedynie, że fundacja ustanowiona w testamencie może być spadkobiercą, jeżeli zostanie wpisana do rejestru w ciągu dwóch lat od dnia ogłoszenia testamentu.

Jak sporządzić ten dokument?
4Life Direct przygotował dla swoich klientów przewodnik - jak napisać testament, jakich zasad formalnych przestrzegać i jak zabezpieczyć ten dokument. „Mój Testament” to zestaw wskazówek i informacji potrzebnych do przygotowania dokumentu bez pomocy prawnika. Poradnik można pobrać bezpłatnie na stronie: https://www.jaknapisactestament.pl/

Jedną z ważnych zasad, na którą zwraca uwagę 4Life Direct, jest własnoręczne sporządzenie testamentu. Należy pamiętać, że dokumenty ten musi być sporządzony w całości własnoręcznie  przez spadkodawcę. Może być także przygotowany przez notariusza w formie aktu notarialnego. Nie należy zapominać o dacie i podpisie – bez nich testament jest nieważny.

W wyjątkowych przypadkach możliwe jest także spisanie testamentu przez osobę inną niż spadkodawca. Osobami, które mają prawo do sporządzenia testamentu zamiast spadkodawcy są osoby sprawujące określony w kodeksie cywilnym urząd: m.in. wójt (burmistrz), starosta, marszałek województwa, kierownik stanu cywilnego. Oprócz urzędnika niezbędnego do sporządzenia testamentu, potrzebni są jeszcze 2 świadkowie, którzy nie mogą być wskazani w testamencie jako beneficjenci.

Testament może mieć także formę ustną. Jest sporządzany w przypadku, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub w szczególnych przypadkach, gdy nie można zachować zwykłej formy testamentu. Spadkodawca wyraża ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej 3 świadków.

Zgodnie z przepisami prawa testament może sporządzić tylko jedna osoba. Tak więc małżonkowie nie mogą spisać jednego testamentu. Każde z nich powinno sporządzić oddzielny dokument.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.