BCC: plan finansowy NFZ zasługuje na poparcie

FINANSE

Autor: BCC, KLX/Rynek Seniora   29 lipca 2015 13:00


BCC: plan finansowy NFZ zasługuje na poparcie NFZ przewiduje wzrost wydatków na opiekę paliatywną i hospicja o 30 ml zł. Fot. Fotolia

Zwiększenie nakładów na opieką paliatywną i hospicja z 384 mln zł na 414 mln zł - to w ocenie Business Centre Club jeden z plusów planu finansowego NFZ na 2016 r. W opinii BCC, pomimo uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców, plan zasługuje na poparcie.

NFZ planuje na 2016 r. przychody w wysokości ok. 72,4 mld zł. Dynamika w stosunku do planu na rok 2015 jest na poziomie 4,3 proc.

Po stronie plusów tego projektu  mec. Zenon Wasilewski, ekspert BCC wskazuje następujące fakty:

1. Najwięcej skorzysta podstawowa opieka – nakłady na nią wzrosną o 20,9 proc. z obecnych 7,7 mld zł do 9,4 mld zł. POZ stanowi 13,7 proc. budżetu NFZ. Podwyżka jest znacząca. Jest szansa na większe zaangażowanie lekarzy i lepsze diagnozowanie jednostek chorobowych objętych pakietem onkologicznym i kolejkowym.

2. Przeznaczenie na lecznictwo szpitalne 43,5 proc. wszystkich środków (ponad 5 proc. wzrostu). Przede wszystkim na świadczenia wysokospecjalistyczne. Porównawczo, podstawowa opieka zdrowotna stanowi 13,7 proc. budżetu NFZ.

3. Zwiększone nakłady na opiekę paliatywną i hospicja z 384 mln zł na 414 mln zł. Szczególnie istotne w związku z realizacją tzw. pakietu onkologicznego i opieki zdrowotnej nad seniorami.

Minusy w ocenie eksperta to:
1. Niewielki wzrost nakładów na leczenie psychiatryczne (w tym uzależnień), które miało być jednym z priorytetów.

2. Zmieniony sposób refundacji leków. Zmniejszona kwota na refundację leków z 7,7 mld zł do 7,6 mld zł. Jej zwiększenie uzależnione jest od zwolnienia rezerwy w wysokości 603 mln zł przeznaczonej na świadczenia zdrowotne lub refundację leków. Nie ma żadnej gwarancji, że zostaną one wykorzystane na refundację leków.

3.  Brak zwiększenia wydatków na rehabilitację i lecznictwo uzdrowiskowe.

Z punktu widzenia przedsiębiorców:
1. Dobrze, że budżet NFZ rośnie, jednakże w relacji do PKB jest to niewielki wzrost. Tylko o 0,27 proc. To zbyt mało. W dalszym ciągu, z wydatkami na lecznictwo na poziomie 6,5 proc. PKB, Polska plasuje się w końcówce państw Europy (wg badań OECD).

2. Finansowanie szpitali, przede wszystkim powiatowych, jest nieadekwatne do roli jaką spełniają w systemie ochrony zdrowia. Koniecznością jest zwiększenie środków finansowych na kontraktowanie świadczeń w szpitalach powiatowych.

Zdaniem Zenona Wasilewskiego nie ma poważnych obaw, by prognozowane w 2016 r. przychody NFZ ze składek na ubezpieczenie zdrowotne nie zostały zrealizowane w wyniku niższego wpływu składki zdrowotnej. Bieżący rok potwierdza wyższy napływ składki zdrowotnej niż planowano i jest efektem działania wielowymiarowego układu społeczno-gospodarczego (przychody z wynagrodzeń, rent i emerytur).

W opinii eksperta BCC koniecznością jest stworzenie prawidłowego, wzorcowego modelu dystrybucji leków od wytwórcy, producenta, poprzez hurtownie, po obrót detaliczny i  przyjęcie dokumentu rządowego pt. „Polityka lekowa państwa” i określenie w nim priorytetów, zarówno z punktu widzenia pacjentów, lekarzy, aptekarzy, hurtowników jak i przemysłu farmaceutycznego;

Jak podsumowuje Wasilewski, plan finansowy NFZ na 2016 r. nie jest propagandą sukcesu. Jest oparty o realia ekonomiczne i prawne. Pomimo zgłaszanych przez przedsiębiorców uwag i zastrzeżeń, zasługuje na poparcie. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.