BCC przedstawił najważniejsze "drogowskazy" dla systemu emerytalnego

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   02 marca 2016 15:06


BCC przedstawił najważniejsze "drogowskazy" dla systemu emerytalnego Jednym z twórców rekomendacji Business Centre Club w obszarze systemu emerytalnego jest prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Business Centre Club (BCC), największa w Polsce organizacja indywidualnych pracodawców, ogłosiła tzw. pryncypia w obszarze systemu emerytalnego. Jedną z propozycji jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Przedstawione zasady były formułowane przez BCC już w przeszłości, a obecnie zostały zebrane w formie jednolitej. Według organizacji mają służyć do oceny propozycji pojawiających się w przestrzeni publicznej, zarówno ze strony rządowej, jak też innych instytucji.

BCC stoi na stanowisku, że potrzebne jest utrzymanie systemu zdefiniowanej składki, według którego akumulacja obowiązkowych składek pracownika i pracodawcy (lub pracodawców) przez okres zatrudnienia, plus naliczone odsetki, podzielona przez oczekiwaną długość życia świadczeniobiorcy z chwilą przejścia na emeryturę, wyznacza wysokość świadczenia emerytalnego.

Jeśli świadczenie wyliczone według tej zasady jest mniejsze od emerytury minimalnej w danym roku, to należy "dopracować" do wysokości emerytury minimalnej.

BCC nie wyraża zgody na tzw. emeryturę stażową (35/40 lat - odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) bez kryterium wiekowego. Emerytura stażowa w polskich warunkach oznaczałaby, w przypadku prawie wszystkich kobiet, niewypracowanie minimalnego świadczenia oraz ich dezaktywizację zawodową ok. 55 r.ż. Także w przypadku dużej grupy mężczyzn, zwłaszcza z wykształceniem podstawowym i średnim na terenach wiejskich i miast poniżej 100 tys. obywateli, minimalne świadczenie nie zostałoby wypracowane.

Organizacja uważa ponadto, że jeśli w jakiejś propozycji systemu emerytalnego wiek emerytalny dla mężczyzn ma wynosić 65 lat, to dla kobiet powinien również wynosić 65 lat. Kobiety żyją przeciętnie dłużej niż mężczyźni a zarabiają mniej, więc w ich interesie leży, aby pracowały dłużej niż mężczyźni. BCC powołuje się na dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, z których drugie (ostatnie) zaleca zrównanie wieku emerytalnego.

Według BCC z racji dużego i pogłębiającego się deficytu finansowego w ZUS-ie, każda nowa inicjatywa emerytalna nie powinna, w razie jej realizacji, zwiększać tego deficytu.

Należy ponadto wyeliminować „ochronę” przedemerytalną pracowników, aby nie zachęcać, czy wręcz po części zmuszać pracodawców do zwalniania pracowników bezpośrednio przed wejściem w okres ochronny (4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego).

Organizacja apeluje wreszcie o ograniczenie lub wyeliminowanie przywilejów emerytalnych. Argumentuje przy tym, że przypadku rolników obecna dotacja z budżetu państwa na poziomie ponad 90 proc. silnie zniechęca do zdobywania kwalifikacji nierolniczych i tym samym podtrzymuje bardzo duże przerosty zatrudnienia w rolnictwie.

Autorami rekomendacji są prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i członek Narodowej Rady Rozwoju oraz Witold Michałek, ekspert ds. gospodarki, legislacji i lobbingu BCC i członek Rady Dialogu Społecznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.