Będą kary dla firm za brak wpłat na ZFRON

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 czerwca 2016 10:43


Będą kary dla firm za brak wpłat na ZFRON Zgodnie z propozycją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych karane będa firmy, które nie przekazują środków na PFRON. Fot. Archiwum

Na firmę, która nie przekazuje środków na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), zostanie nałożona sankcja. Tak wynika z przygotowanego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Obecnie art. 33 ust. 4a1 wskazuje, że na równi z niezgodnym z przeznaczeniem wydatkowaniem środków funduszu (służą one na cele związane z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą pracowników) traktowane jest jego nieutworzenie, nieprowadzenie ewidencji lub rachunku bankowego.

W przypadkach zaistnienia którejś ze wspomnianych okoliczności pracodawca musi wpłacić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kwotę odpowiadającą 30 proc. środków zgromadzonych na ZFRON.

Jak opisuje DGP, nowelizacja zakłada, że taka sama sankcja zostanie nałożona również wtedy, gdy przedsiębiorstwo w ogóle nie przekazuje do niego pieniędzy.

W uzasadnieniu do projektu posłowie wskazują, że taka zmiana jest potrzebna w związku z orzecznictwem sądów. Powołują się w nim m.in. na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2016 r., który uznał, że art. 33 ust. 4a1 nie pozwala nałożyć kary za brak przekazania pieniędzy na ZFRON.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.