Będzie 20 zł dodatku do emerytury za każdy rok służby strażaka ochotnika?PAP/Rynek Seniora - 31 marca 2017 13:09


20 zł dodatku do emerytury za każdy udokumentowany rok służby w ochotniczej straży pożarnej - zakłada obywatelski projekt ustawy złożony w piątek (31 marca) w Sejmie przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Według projektu dodatek do emerytury przysługiwałby osobom, które były w ochotniczej służbie pożarniczej co najmniej 10 lat i mają udokumentowany każdy rok, w którym brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.

Janusz Konieczny, pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej, wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP poinformował w piątek Sejmie, że pod złożonym wniosek podpisało się ponad 212 tys. osób. Jak mówił zastępca Koniecznego Adam Nowak, pod projektem podpisywali się strażacy z całego kraju.

- Z każdego z województw, ponieważ ochotnicze straże pożarne funkcjonują na terenie całego kraju - zaznaczył.

- Sprawa dla nas jest niesamowicie istotna, ponieważ już od kilkunastu lat podchodziliśmy do tego tematu dodatków, jednak nie wyszło - mówił Konieczny.

Zwrócił uwagę, że za każdy rok służby dodatek emerytalny dla strażaków ochotników wynosiłby 20 zł.

- Czy to duże pieniądze? Na pewno nie. Ale byłaby to pewnego rodzaju rekompensata za włożony trud. Uznanie za to, co robimy, za naszą działalność - podkreślił Konieczny. Przypomniał, że strażacy ochotnicy nie mają żadnych dodatkowych przywilejów emerytalnych.

Konieczny zaznaczył, że projekt dotyczy tylko strażaków ochotników - objąłby około 35 tys. osób.

- Byłaby to kwota w skali roku ok. 70 mln zł - dodał.

Konieczny skarżył się także na to, że Związek Ochotniczych Straży Pożarnych jest pozbawiany pieniędzy przez rządzących. - Zostaniemy, jako związek bez grosza. Nie rozumiemy tych decyzji. Staramy się, jak możemy pracować uczciwie - dodał.

Nowak zwrócił uwagę, że celem projektu jest "wprowadzenie dodatku do emerytur dla strażaków ochotników, wykazujących się zaangażowaniem i doświadczeniem w akcjach ratowniczo-gaśniczych". Podkreślił, że niektórzy strażacy ochotnicy prawie co drugi dzień wyjeżdżają do zdarzeń.

- A muszą zarobić na rodzinę, muszą wypełniać obowiązki zawodowe, obowiązki rodzinne. Dlatego uważamy, że ochotnicy zasługują na wsparcie na wsparcie i rekompensatę w formie dodatku do emerytur. A wielu z nich ma bardzo niskie świadczenia emerytalne - stwierdził.