Będzie jednorazowa wypłata w zamian za zrzeczenie się emeryckiego deputatu węglowego?

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 listopada 2016 14:46


Będzie jednorazowa wypłata w zamian za zrzeczenie się emeryckiego deputatu węglowego? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po 17 listopada komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ws. projektu ustawy o deputacie węglowym dla emerytów górniczych wypowie się o rządowym pomyśle na jednorazową wypłatę w zamian za zrzeczenie się prawa do deputatu.

Poinformował w środę (9 listopada) pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej Wacław Czerkawski.

W czerwcu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, gwarantującego darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych. Związek Zawodowy Górników w Polsce, którego wiceprzewodniczącym jest Czerkawski, a także inne organizacje związkowe zebrały pod tym projektem 126 tys. podpisów.

Po pierwszym czytaniu projekt trafił do sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Równolegle Ministerstwo Energii rozpoczęło prace nad rządowym projektem w tej sprawie. Ostatnio przedstawiciele ministerstwa przekazali inicjatorom projektu obywatelskiego propozycję jednorazowej wypłaty.

- Ta propozycja, sondaż, na pewno nie będąca jakimś oficjalnym projektem mówiącym o wykupie deputatów, powstrzymała przekazanie (rządowego projektu) do Rady Dialogu Społecznego. (…) Daliśmy sobie dwa tygodnie na wyrażenie opinii. Na 17 listopada zwołuję komitet inicjatywy obywatelskiej, zwołujemy też emerytów. Po konsultacjach z nimi damy odpowiedź; wypracowane stanowisko zostanie przedstawione na Radzie Dialogu Społecznego - zapowiedział pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej.

Jak zaznaczył Czerkawski, z wypowiedzi wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego zrozumiał, że jeżeli stanowisko ws. mającej pochodzić z resortu finansów nowej propozycji będzie negatywne, uruchomiona zostanie wcześniej zapowiedziana procedura projektu rządowego i połączenia go z projektem obywatelskim. - Projekt rządowy - nie mówię o tym wykupie - jest praktycznie zbieżny z naszym - przypomniał wiceszef ZZG.

Pytany o spodziewaną ocenę nowej propozycji pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej ocenił, że "pewnie głosy będą podzielone, ze względu na przykład na wiek albo nagłe potrzeby". Sygnalizowaną wstępnie ofertę ceny wykupu prawa do deputatu - do 9 tys. zł - uznał jednak za "zbyt małą". - Nie wiemy też jeszcze, czy to brutto, czy netto, co z emerytami, którzy już pobierają deputaty poprzez ZUS - zastrzegł.

- Jedno, co pozytywne w tym całym zamieszaniu, to że rząd przyznaje, że emeryci mają rację. I ja się tego będę trzymał, jak niepodległości - zapewnił Czerkawski.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Energii rozwiązanie dotyczące deputatu powinno być gotowe przed końcem tego roku, aby mogło wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Ostatnio jednak przedstawiciele komitetu inicjatywy ustawodawczej sygnalizowali obawę, że projekt nadal - mimo upływu czasu - nie trafił do zaopiniowania przez Radę Dialogu Społecznego.

We wrześniu br. wiceminister Tobiszowski mówił w Senacie, że w ostatnich miesiącach 2016 r. rządowy projekt ustawy ma zostać zespolony w Sejmie z projektem obywatelskim, a wcześniej projekt omówi Rada Dialogu Społecznego. - We wrześniu oficjalnie wystąpiliśmy do ministerstw o komentarz do projektu. Następnie w okolicach października-listopada ustawa trafi do Rady Dialogu Społecznego (...). Myślę, że po konsultacjach społecznych w listopadzie-grudniu powinniśmy mieć tę ustawę z powrotem w parlamencie - ocenił wówczas Tobiszowski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR