Biedniejsze Polki bez prawa do wcześniejszej emerytury?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   13 kwietnia 2016 10:58


Biedniejsze Polki bez prawa do wcześniejszej emerytury? Dopiero zarobki na poziomie 4300 zł brutto gwarantowałyby kobietom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Fot. x1klima/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Porozumienie, podpisane na początku kwietnia 2016 r. przez związkowców i część pracodawców, ma pozwolić Polkom wcześniej odchodzić na emeryturę. Jak wyliczyła Gazeta Wyborcza, to jednak rozwiązanie tylko dla dobrze zarabiających.

4 kwietnia 2016 r. specjalny zespół Rady Dialogu Społecznego ds. ubezpieczeń społecznych przyjął wstępne porozumienie. A Podpisali się pod nim przedstawiciele "Solidarności", OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a także m.in. pracodawcy z Business Centre Club. Przeciwna była Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy RP.

Czytaj więcej: Związki zawodowe i pracodawcy idą na kompromis ws. wieku emerytalnego?

Ustalono m.in., że na emeryturę będzie można odchodzić po 35 latach (kobiety) lub 40 latach odkładania składek (mężczyźni). Nie chodzi o sam staż pracy, ale o lata, w których pracowaliśmy, a od naszej pensji były odprowadzane składki. Nie będą więc uwzględnione studia - ale już urlop macierzyński tak.

Jednak propozycja z uwzględnieniem lat składkowych ma być jedynie dla tych, którym zebrany kapitał pozwoli na wypłatę przynajmniej 130 proc. najniższej emerytury. Aby więc skorzystać z propozycji związkowców i pracodawców i wcześniej odejść z pracy, trzeba sporo zarabiać - informuje GW.

Jeżeli kobieta rozpoczęła pracę, mając lat 20, to aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę po 35 latach pracy, musi zarabiać ok. 10-15 proc. powyżej średniej, czyli na dziś ok. 4300 zł brutto - wylicza na łamach GW Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania AGH w Krakowie.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.