BIK: seniorzy potrzebują edukacji finansowej

FINANSE

Autor: BIK, MK/Rynek Seniora   23 września 2015 15:05


BIK: seniorzy potrzebują edukacji finansowej Dla instytycji finansowych seniorzy stają się ważną grupą klientów. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Blisko 45 proc. Polaków powyżej 65 r.ż. posiada zobowiązania kredytowe - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Jak można pomóc seniorów w bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z produktów i usług finansowych? Zdaniem BIK odpowiedź jest prosta: należy poprawić ich świadomość finansową.

BIK podkreśla, że aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, seniorzy muszą wiedzieć na przykład, jakie uprawnienia przysługują im jako konsumentom, czym jest odwrócony kredyt hipoteczny, jakie zagrożenia wiążą się z zaciąganiem szybkich pożyczek (tzw. chwilówek), czy też w jaki sposób bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i kart płatniczych.

„Senior na plus!”, czyli na naukę nigdy nie jest za późno
- Wychodząc naprzeciw potrzebom tej grupy społecznej, w Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw umożliwiających seniorom stosownej wiedzy - mówi Małgorzata Bielińska, dyrektor ds. edukacji BIK.

- Z końcem sierpnia ruszył program pt.: „Senior na plus!” realizowany przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej (SKEF), wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim i Biurem Informacji Kredytowej. Program to warsztaty z edukacji finansowej dla osób w wieku 55 plus. Jego głównym celem jest poprawa ich świadomości w zakresie możliwości bezpiecznego posługiwania się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi oraz budowania własnej wiarygodności finansowej, a także ochrony przed kradzieżą tożsamości i wyłudzeniami. Program warsztatów został opracowany przez Stowarzyszenie wspólnie z BIK - informuje dyrektor Bielińska.

W projekcie weźmie udział grupa 900 seniorów i seniorek z województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego i pomorskiego. Rekrutacja będzie miała charakter otwarty. Jedynym kryterium dostępu dla zainteresowanych jest wiek (55 i więcej lat). Zajęcia będą miały formę 4-godzinnego warsztatu (4 x 45 min. - godziny lekcyjne), złożonego z dwóch modułów (po 2 godz. lekcyjne) wypełnionych indywidualnymi i grupowymi ćwiczeniami opartymi na przykładach z życia codziennego.

Zajęcia w ramach programu „Senior na plus!” będą prowadzić specjaliści z Ośrodków Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego (ODFiK) i SKEF z długoletnim doświadczeniem w zakresie edukacji finansowej i doradztwa konsumenckiego. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Liczby mówią same za siebie
O potrzebie prowadzenia edukacji finansowej świadczą dane gromadzone przez BIK. Wynika z  nich, że na 5,9 mln osób w wieku powyżej 65 lat 44 proc. (2,6 mln osób) to kredytobiorcy posiadający 4 mln czynnych kredytów o łącznej wartości do spłaty równej kwocie 22,4 mld. Seniorzy to 17 proc. wszystkich kredytobiorców. Spłacają oni kredyty mieszkaniowe (5,36 mld zł), gotówkowe (15,1 mld zł), karty kredytowe (0,95 mld zł) oraz limity debetowe (0,93 mld zł).

Średnie zadłużenie w tej grupie (łącznie: kredyt gotówkowy, karta kredytowa i limit debetowy, z wyłączeniem kredytu mieszkaniowego) to 6 860 zł. W przypadku kredytu mieszkaniowego średnie zadłużenie wynosi 44 500 zł.

Dlatego, jak mówi prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej S.A., stabilność dochodów najstarszej grupy Polaków jest tak istotna.  

Seniorzy XXI wieku: biorą kredyty, są aktywni zawodowo
BIK podkreśla, że zmiany demograficzne zachodzące w naszym kraju jednoznacznie wskazują na stopniowe zwiększanie się liczby starszych Polaków. Mało tego, społeczeństwa z odsetkiem osób po 60. roku życia przekraczającym 12 proc., a po 65. roku życia– 8 proc., uznawane są za stare pod względem demograficznym. Z taką sytuacją mamy również do czynienia w Polsce.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.