BIK: wśród starszych kredytobiorców dominują kobiety

FINANSE

Autor: MK/Rynek Seniora   02 czerwca 2015 13:06


BIK: wśród starszych kredytobiorców dominują kobiety

W pokoleniu seniorów dominującą grupę kredytobiorców stanowią kobiety (62 proc.). Jednak ani ta grupa, ani pokolenie określane jako osoby dojrzałe nie należą do osób, które najchętniej biorą kredyty w Polsce - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 r. już co drugi dorosły Polak posiadał kredyt (15,3 mln). Wśród kredytobiorców więcej jest kobiet (51,1 proc.) niż mężczyzn (48,9 proc).

Najczęściej z kredytów korzystają Polacy urodzeni w latach 1967-1981, określani jako Pokolenie X - są to głównie mężczyźni (59 proc.). Zaś w pokoleniu seniorów dominującą grupę stanowią panie - 62 proc. wśród kredytobiorców.  

Na tak wysoki poziom ukredytowienia w Pokoleniu X może wpływać fakt, iż jest to okres kiedy najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania czy podejmujemy ryzyko inwestycyjne z zewnętrznych źródeł finansowania - komentuje BIK.

W związku z przesunięciem się wieku życia na własny rachunek na późniejszy, BIK zaobserwował, że najmniej aktywne kredytowo jest Pokolenie Y (urodzone w latach 1982-1995).

W danych BIK wynika, że w pokoleniu dojrzałym (osoby urodzone w latach 1948-1966) największą aktywność  kredytową przejawiają mężczyźni z woj. śląskiego - 61 proc. posiada kredyt, najmniejszą w woj. podlaskim i świętokrzyskim - 43 proc.

W przypadku kobiet należących do tej grupy wiekowej, największą aktywność wykazują Panie z woj. lubuskiego i dolnośląskiego (60 proc. posiada kredyt), najmniejszą z świętokrzyskiego - 43 proc.  

Podział grupy seniorów (urodzeni przed 1948 r.) ze względu na płeć i województwa wygląda następująco: największą aktywność kredytową wykazują mężczyźni z woj. zachodniopomorskiego – 51 proc., najmniejszą - z podlaskiego - 29 proc.

Największą aktywność  kredytową kobiet zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim  i kujawsko-pomorskim - 42 proc., najmniejszą - w podlaskim - 26 proc.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.