Bliscy łatwiej znajdą i otrzymają oszczędności po zmarłych

FINANSE

Autor: Bankier.pl/Rynek Seniora   29 czerwca 2016 10:07


Bliscy łatwiej znajdą i otrzymają oszczędności po zmarłych 1 lipca 2016 r. zmiany w prawie bankowym mają wyeliminować problem martwych kont bankowych. Fot. James Thorp/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

1 lipca 2016 r. wejdą w życie nowe zmiany w prawie bankowym, z których najważniejsze to obowiązek informowania o możliwości złożenia dyspozycji na wypadek śmierci posiadacza rachunku w banku i nowe zasady postępowania z nieaktywnymi kontami.

Do tej pory problem tzw. martwych kont bankowych pomijano przy kolejnych zmianach w prawie. Rodziny zmarłych nierzadko nie były świadome, że ich bliski posiadał oszczędności, a jeśli miały taką wiedzę, to musiały samodzielnie odszukać instytucję prowadzącą konto.

1 lipca 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa bankowego. Zmiany dotyczyć będą warunków rozwiązania indywidualnej umowy o rachunek bankowy i dotkną wyłącznie osób fizycznych, które korzystają z usługi jako konsumenci.

Umowa będzie ulegać rozwiązaniu z dniem śmierci posiadacza rachunku lub po 10 latach od dnia, w którym posiadacz przeprowadził ostatnią operację na koncie.  Jeśli od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku minęło 5 lat, bank będzie musiał sprawdzić, czy posiadacz żyje.

Z początkiem lipca ruszy także "Centralna informacja o rachunkach uśpionych". Usługa znacznie uprości poszukiwanie środków należących do zmarłego - zauważa bankier.pl. Osoby z tytułem prawnym do spadku będą mogły złożyć wniosek o „odpytanie” bazy danych obejmującej cały sektor bankowy w Polsce.

Przy zawieraniu umowy bank będzie także poinformował klienta, że ma możliwość wydania dyspozycji na wypadek śmierci. Posiadacz konta może wybrać małżonka, rodzeństwo, wstępnych (rodzice, dziadkowie) lub zstępnych (potomkowie). Kwota dyspozycji nie będzie wchodzić w skład spadku, ale jej wysokość nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Więcej: www.bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.