Budżet mniej wyda na emerytury w 2017 roku
Autor: PAP/Rynek Seniora   07 listopada 2017 09:36

Zmniejszenie wydatków z budżetu państwa na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych o 4 mld 50 mln zł - zakłada projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek (6 listopada) komisja polityki społecznej i rodziny.

- Zmniejszenie wydatków wynika przede wszystkim ze zmniejszenia dotacji z budżetu państwa do funduszu celowego w kwocie 3 mld 700 mln zł w związku z wyższymi od planowanych wpływami do FUS, a tym samym zmniejszenie zapotrzebowania z budżetu państwa - mówił podczas prac komisji wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek. Zwrócił uwagę, że więcej niż planowano wpłynęło środków ze składek. - Wynika to z lepszej niż pierwotnie zakładano sytuacji na rynku pracy - dodał.

Wyjaśnił, że mniej niż zakładano wydano m.in. na zasiłki macierzyńskie. - W tym za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, za osoby pobierające zasiłek macierzyński oraz za osoby zatrudnione jako nianie - wyliczał.

Dodał, że mniej środków niż przewidywano, przeznaczono na wypłatę emerytur pomostowych. Mniejsze było także - kontynuował Jaroszek - zapotrzebowanie na nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i deputaty węglowe i kolejowe.

Wiceprezes zaznaczył, że zmniejszenie wydatków na świadczenia przedemerytalne nie wynika z wprowadzenia obniżonego wieku emerytalnego. - W pierwszych trzech kwartałach zanotowano istotnie niższą dynamikę przechodzenia na emerytury niż zakładaliśmy przy projekcie planu finansowego, stąd to zmniejszenie wynika - wyjaśnił.

Jaroszek podkreślił, że więcej niż planowano, zostanie wydanych na zasiłki chorobowe (o 372 mln zł). Dodał, że więcej wydano także na renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki opiekuńcze oraz zasiłki pogrzebowe - o 34 mln zł.

Mniejszej dotacji z budżetu państwa będzie potrzebował również KRUS. Wiceprezes KRUS Andrzej Kneć powiedział, że chodzi o kwotę 500 mln zł. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała tę zmianę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR