Bułgaria podnosi wiek emerytalny do 65 lat

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 lipca 2015 14:17


Bułgaria podnosi wiek emerytalny do 65 lat Podnoszenie wieku emerytalnego rozpocznie się w 2016 r. Fot. Fotolia

Bułgarski parlament przyjął w nocy z 28 na 29 lipca br. nowelę kodeksu ubezpieczeń społecznych, przewidującą stopniowe podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i kobiet. Wymagany staż pracy wzrośnie odpowiednio do 40 i 37 lat.

Podnoszenie wieku emerytalnego z obecnych 63 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn oraz 60 lat i 8 miesięcy dla kobiet rozpocznie się 1 stycznia 2016 r. Początkowo będzie wzrastał o dwa miesiące rocznie. Dla kobiet od 2030 r. wzrost będzie szybszy - po trzy miesiące rocznie, dla mężczyzn będzie on wolniejszy. Przewidziany w kodeksie wiek 65 lat ma być osiągnięty w 2037 r. Dotyczy to najliczniejszej kategorii pracowników.

Zwiększa się również wymagany staż pracy. Zamiast obecnych 34 lat i 8 miesięcy dla kobiet oraz 37 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn podniesie się on odpowiednio do 37 i 40 lat. Jego podnoszenie również będzie odbywało się stopniowo.

Osoby bez wymaganego stażu pracy, które obecnie otrzymują prawo do minimalnej emerytury w wysokości ok. 70 euro w wieku 65 lat i 8 miesięcy, będą mogły otrzymać ją po osiągnięciu 67 lat.

Funkcjonariusze sektorów obrony i bezpieczeństwa, dla których obecnie wymagany jest tylko staż pracy, będą mieli prawo do emerytury po osiągnięciu 52 lat i przepracowaniu co najmniej 27 lat.

Z 52 do 55 lat podniesie się wiek emerytalny dla osób pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach w górnictwie, przemyśle chemicznym itp. Dotyczy to również baletnic.

Przeciętna długość życia w Bułgarii według danych Eurostatu wynosi 74,4 roku i jest jedną z najniższych w UE. Gorsze wskaźniki mają tylko Litwa i Łotwa.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.