CBOS: 85 proc. Polaków przewiduje na starość utrzymanie z kilku źródeł

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 października 2016 16:40


CBOS: 85 proc. Polaków przewiduje na starość utrzymanie z kilku źródeł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

85 proc. Polaków w wieku 18-44 lata bierze pod uwagę konieczność korzystania na starość z co najmniej kilku źródeł utrzymania - wynika z sondażu CBOS. Tylko 12 proc. badanych wskazuje na emeryturę jako jedyne źródło przyszłego dochodu.

71 proc. badanych w wieku 18-44 lata (którzy nie pobierają obecnie emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) potwierdza, że zdarza się im myśleć o własnej starości oraz o tym, z czego będą się wtedy utrzymywać. W tym 24 proc. badanych myśli o tym dość często, a 14 proc. - bardzo często.

Do myśli o własnym utrzymaniu w okresie starości częściej przyznają się kobiety niż mężczyźni (73 proc. wobec 68 proc.). Wiek nie różnicuje znacząco deklaracji dotyczących częstości myślenia o utrzymaniu na starość, jednak można zauważyć, że odsetek zastanawiających się nad tym rośnie wraz z upływem życia.

Źródła utrzymania
Badani między 18. a 44. rokiem życia (którzy obecnie nie pobierają emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) zapytani o to, z czego będą się utrzymywali na stare lata, najczęściej wskazywali emeryturę (87 proc.). Nie liczy na nią co dziesiąty z tej grupy (10 proc.).

Badani relatywnie rzadko wskazywali na emeryturę jako na jedyne źródło dochodu na starość - tylko 12 proc. osób wskazało wyłącznie na nią. Przeważająca większość osób (85 proc.), myśląc o swoim utrzymaniu w okresie starości, wskazywała z podanej listy więcej niż jedno źródło - przeciętnie co najmniej trzy.

Na życie z emerytury nie liczą przede wszystkim obecni renciści (75 proc. z tej grupy), ale także co trzeci pracujący na własny rachunek poza rolnictwem (34 proc.) oraz blisko co czwarty bezrobotny (24 proc.).

Dorabianie lub oszczędności
73 proc. badanych zakłada, że na starość będzie utrzymywać się również z pracy najemnej albo z własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego. Chociaż najczęściej wskazywano pracę dorywczą (53 proc.), znacząca część badanych przewiduje stałą pracę (30 proc.).

To, że na stare lata będą uzyskiwać dochód z pracy najemnej lub na własny rachunek, najczęściej zakładają rolnicy indywidualni, bezrobotni, robotnicy niewykwalifikowani, pracujący na własny rachunek poza rolnictwem, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz uczniowie i studenci.

Ponad połowa (55 proc.) badanych sądzi, że na starość będzie utrzymywać się ze zgromadzonych oszczędności lub dochodów z inwestycji. Najczęściej takie zamiary mają osoby legitymujące się dyplomem wyższej uczelni.

Zarówno ci, którzy spodziewają się, że na starość będą utrzymywać się z emerytury, jak i twierdzący, że w ich przypadku nie będzie to miało miejsca, w przeważającej części zakładają, że na starość będą uzyskiwać dochód z pracy najemnej lub na własny rachunek, a ponad połowa przewiduje korzystanie z oszczędności lub dochodów z różnych inwestycji. Dwie piąte (40 proc.) badanych zakłada, że na starość będzie utrzymywać się zarówno z emerytury, jak i z pracy najemnej albo na własny rachunek oraz z oszczędności lub dochodów z inwestycji.

Pomoc bliskich
Blisko co piąty (19 proc.) badany przewiduje, że na starość będzie na utrzymaniu współmałżonka. Znacznie częściej są to kobiety (31 proc.) niż mężczyźni (7 proc.). Deklaracje te nie wykazują natomiast związku z przewidywaniami dotyczącymi utrzymywania się lub nie z emerytury.

Znacznie częściej utrzymywania się na starość dzięki pomocy rodziny spodziewają się badani o miesięcznych dochodach per capita wynoszących mniej niż 2 tys. zł, niż ci, którzy dysponują kwotą co najmniej 2 tys. zł miesięcznie na osobę w rodzinie (20 proc. wobec 6 proc.).

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-25 sierpnia tego roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR