CBOS: seniorzy rzadziej znajdują się w sytuacji skrajnej biedy
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 listopada 2016 14:41

7 proc. Polaków w wieku do 59 lat oraz 4 proc. w wieku 60+ doświadczało w ciągu ostatnich 12 miesięcy braku żywności - wynika z sondażu CBOS.

Jak podał CBOS, nieco większe jest prawdopodobieństwo, że biedy będą doświadczać osoby młodsze lub w średnim wieku, niż starsze. 7 proc. Polaków w wieku do 59 lat oraz 4 proc. w wieku 60+ doświadczało w ciągu ostatnich 12 miesięcy braku żywności (często, czasem lub rzadko).

Brak pieniędzy na podstawowe potrzeby
Problem braku żywności dotknął 2 proc. ankietowanych w wieku 75+. W sondażu zwrócono uwagę, że seniorzy nieco rzadziej znajdowali się w sytuacji skrajnej biedy m.in. dlatego, że nie mają dzieci na utrzymaniu.

Z problemem braku żywności najczęściej zmagały się osoby w wieku produkcyjnym - w przedziale 45-54 lata (10 proc.), w tym dla 2 proc. była to sytuacja częsta. W sondażu podkreślono, że połowa Polaków w tym przedziale wiekowym to osoby o niskich kwalifikacjach - 51 proc. ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. W tej grupie zanotowano też wysoki odsetek osób niepracujących (25 proc.).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy braku pieniędzy na podstawowe potrzeby (często, czasami lub rzadko) doświadczyło 17 proc. Polaków w wieku 65+. Częściej niż najstarsi doświadczały tego osoby w wieku 45-54 lat (28 proc.) i 55-64 lata (23 proc.), a najrzadziej osoby najmłodsze - to znaczy w wieku 18-24 lata (14 proc.).

Problemy z opieką lekarską
CBOS spytał ankietowanych także o dostęp do lekarza. 26 proc. badanych zadeklarowało, że często lub czasami ma taki problem, 15 proc. rzadko. 58 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 60 lat nigdy nie doświadczyła problemu z dostępem do lekarza. 1 proc. nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie.

23 proc. respondentów w wieku powyższej 60. roku życia często lub czasami doświadczyła problemu z dostępem do lekarza, 12 proc. - rzadko. 65 proc. ankietowanych nie miała takich problemów.

Problemy z poruszaniem się miewa 20 proc. Polaków w wieku 60+, w tym 5 proc. ma je często. Z analizy CBOS wynika, że takie kłopoty na większą skalę pojawiają się w wieku 75+: dotykają one już 30 proc. populacji w tym wieku, z czego dla 10 proc. są bardzo poważnym utrudnieniem, ponieważ zdarzają się często.

Poczucia osamotnienia (rzadko, czasami, często) doświadczyło 25 proc. ankietowanych w wieku 60+. 75 proc. nigdy nie doświadczyło takiego uczucia. W przedziale wiekowym 18-60 poczucia osamotnienia doświadczyło 23 proc. badanych. Takiego uczucia nie miało 77 proc. respondentów.

W analizie CBOS wykorzystano dane z dwóch sondaży. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (314) zrealizowano w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2016 roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (315) zrealizowano w dniach 17-25 sierpnia 2016 roku na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Oba badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI). Łączna liczba osób w wieku 60+ wyniosła 622.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR