Celnicy to też mundurówka? TK rozstrzygnął o ich emeryturach
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 marca 2015 15:01

Trzy artykuły ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim wśród osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych pomijają funkcjonariuszy służby celnej - orzekł we wtorek (3 marca) Trybunał Konstytucyjny.

W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.

Wnioski do Trybunału w tej sprawie skierowała grupa posłów, Związek Zawodowy Celnicy.pl, Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej.

- Organy państwowe muszą się wreszcie zdecydować, jakie zajmują stanowisko wobec funkcjonariuszy Służby Celnej. (...) Nie może bowiem być tak, że jeżeli mówią o możliwości wprowadzania restrykcji, rygorów w służbie oraz ograniczeń w prawie swobód konstytucyjnych to stawiają Służbę Celną na równi z innymi służbami mundurowymi, a nawet pozwalają na ostrzejsze traktowanie, natomiast gdy formułują stanowisko odnośnie rekompensaty za te ograniczenia, wynikające z charakteru stosunku administracyjno-prawnego, stawiają funkcjonariuszy celnych na równi z osobami zatrudnionymi w ramach stosunku cywilno-prawnego i objętych Kodeksem pracy. Takie traktowanie jest nielogiczne, niesprawiedliwe i nie może się ostać w demokratycznym państwie prawa - przekonywał Sławomir Siwy, szef Związku Zawodowego Celnicy.pl.

Celnicy pracują za długo
Jak argumentowali wnioskodawcy, celnicy nie zostali objęci ochroną wynikającą z ustawy o emeryturach mundurowych lub ustawy o emeryturach pomostowych - należą oni do powszechnego systemu emerytalnego. Podczas gdy - jako należący do służby powszechnie uważanej za mundurową - powinni zostać objęci tymi korzystniejszymi zasadami. Pominięcie przez ustawodawcę funkcjonariuszy Służby Celnej, przy zaliczaniu do odrębnego systemu emerytalnego właściwego dla służb mundurowych, narusza - ich zdaniem - konstytucyjną zasadę równości i zakaz dyskryminacji, a także konstytucyjne zasady: ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz sprawiedliwości społecznej.

Ich zdaniem, państwo, które w niczym nieuzasadniony sposób różnicuje, przez co dyskryminuje funkcjonariuszy Służby Celnej na tle funkcjonariuszy innych służb, nie budzi zaufania. Ponadto wnioskodawcy dowodzą, że rażąco niesprawiedliwe wydaje się określenie wieku emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej na 67 lat, w sytuacji, gdy funkcjonariusze innych służb mundurowych przechodzą na emeryturę wcześniej.

- Służba Celna jest jedną ze służb mundurowych o bardzo istotnym znaczeniu dla państwa i jego funkcjonowania, której specyfika jest bardzo zbliżona do innych służb mundurowych - mówił w imieniu grupy posłów Jarosław Zieliński z PiS, przekonując, że celnikom najbliżej jest do Straży Granicznej, którą objęto specjalnym systemem emerytalnym.

Zmniejszamy przywileje
Z argumentami tymi nie zgadzali się przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego.

- Funkcjonariuszom Służby Celnej zostało zagwarantowane prawo do emerytury w systemie ubezpieczenia społecznego, choć nie na warunkach przyznawanych funkcjonariuszom innych służb mundurowych. (...) Regulacja konstytucyjna akcentuje szeroką swobodę pozostawioną parlamentowi w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego. Do ustawodawcy należy więc wybór rozwiązań, które uważa za optymalne z punktu widzenia potrzeb obywateli oraz wymogów rozwoju gospodarczego kraju - mówił reprezentujący na rozprawie Sejm poseł Andrzej Dera z Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska.

Jak podkreślał Dera, ustawodawca dąży raczej do zmniejszenia stopnia uprzywilejowania służb mundurowych wobec reszty obywateli, a nie do rozszerzania grup beneficjentów specjalnych systemów emerytalnych. Mówił on także o istotnych różnicach pomiędzy celnikami, a innymi służbami mundurowymi, "zauważalnych w sferze ich obowiązków oraz uprawnień".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.