Celniczki apelują o włączenie do systemu emerytur mundurowych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 października 2016 09:20


Celniczki apelują o włączenie do systemu emerytur mundurowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celniczki apelują do minister pracy o wsparcie ich starań o włączenie służby celnej do systemu emerytur mundurowych. W środę (5 października) złożyły w resorcie petycję, w której domagają się wsparcia obywatelskiego projektu w tej sprawie, który od blisko roku jest procedowany w Sejmie.

Obecnie celnicy są częścią powszechnego systemu emerytalnego i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych.

- Oczekujemy wsparcia nas w dążeniu do usytuowania funkcjonariuszy celnych tak samo jak funkcjonariuszy innych służb mundurowych, co wreszcie zniesie naszą dyskryminację - powiedziała po spotkaniu w ministerstwie wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl. Maria Mrugała.

Podkreśliła, że dyskryminacja polega na tym, że "celnicy mają restrykcje i ograniczenia jak wszystkie służby mundurowe, stosunek służbowy jak w każdej innej formacji mundurowej, natomiast nie mają uprawnień emerytalnych na takich samych zasadach jak pozostałe służby mundurowe".

- Obecnie jesteśmy w systemie powszechnym, co oznacza, że powinniśmy wykonywać zadania do 67. roku życia, wymaga się od nas realizacji zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia, wymaga się od nas predyspozycji psychicznych i fizycznych, jakie mogą spełnić tylko osoby w wieku 40-50 lat. Więc z chwilą, gdy dochodzimy do tego wieku, tracimy te predyspozycje stajemy się obciążeniem dla służby - powiedział Mrugała.

Trzeba wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Przypomniała, że w marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące, a w Sejmie od grudnia procedowany jest "projekt obywatelski, który realizuje ten wyrok". - Projekt jest na etapie prac podkomisji i prace nie postępują do przodu - mówiła Mrugała i dodała, że celniczki apelują o poparcie tego projektu i pomoc w jego wdrożeniu.

Projekt zakłada, że - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę mogą przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.

Pod petycją podpisało się kilka tysięcy kobiet - celniczek i żon oraz najbliższych funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej. W przekazanej PAP informacji prasowej celniczki podkreślają, że przez cały okres ich służby, okres służby ich mężów "życie rodzinne jest podporządkowane wykonywaniu obowiązków zawodowych".

Jak wskazują sygnatariuszki petycji "służba funkcjonariusza celnego i związana z nią dyspozycyjność, wiąże się nie tylko z pracą zmianową w systemie ciągłym, to znaczy przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, ale także z częstą zmianą miejsca pełnienia obowiązków".

"Sygnatariuszki petycji liczą, że w Ministerstwie kierowanym przez panią Elżbietę Rafalską znajdą wsparcie, którego efektem będzie zakończenie wieloletniej dyskryminacji funkcjonariuszy celnych względem funkcjonariuszy pozostałych służb. Wystarczy nieco dobrej woli rządzących, a Rodziny celników zostaną otoczone należną im ochroną" - podkreślono w informacji prasowej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR