
Celniczki apelują do minister pracy o wsparcie ich starań o włączenie służby celnej do systemu emerytur mundurowych. W środę (5 października) złożyły w resorcie petycję, w której domagają się wsparcia obywatelskiego projektu w tej sprawie, który od blisko roku jest procedowany w Sejmie.
Obecnie celnicy są częścią powszechnego systemu emerytalnego i nabywają uprawnienia emerytalne w wieku 67 lat. Prawo do emerytur mundurowych mają żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji mundurowych.
- Oczekujemy wsparcia nas w dążeniu do usytuowania funkcjonariuszy celnych tak samo jak funkcjonariuszy innych służb mundurowych, co wreszcie zniesie naszą dyskryminację - powiedziała po spotkaniu w ministerstwie wiceprzewodnicząca związku zawodowego Celnicy.pl. Maria Mrugała.
Podkreśliła, że dyskryminacja polega na tym, że "celnicy mają restrykcje i ograniczenia jak wszystkie służby mundurowe, stosunek służbowy jak w każdej innej formacji mundurowej, natomiast nie mają uprawnień emerytalnych na takich samych zasadach jak pozostałe służby mundurowe".
- Obecnie jesteśmy w systemie powszechnym, co oznacza, że powinniśmy wykonywać zadania do 67. roku życia, wymaga się od nas realizacji zadań w warunkach szkodliwych dla zdrowia, wymaga się od nas predyspozycji psychicznych i fizycznych, jakie mogą spełnić tylko osoby w wieku 40-50 lat. Więc z chwilą, gdy dochodzimy do tego wieku, tracimy te predyspozycje stajemy się obciążeniem dla służby - powiedział Mrugała.
Trzeba wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Przypomniała, że w marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące, a w Sejmie od grudnia procedowany jest "projekt obywatelski, który realizuje ten wyrok". - Projekt jest na etapie prac podkomisji i prace nie postępują do przodu - mówiła Mrugała i dodała, że celniczki apelują o poparcie tego projektu i pomoc w jego wdrożeniu.
Projekt zakłada, że - tak jak żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 innych formacji mundurowych - celnicy będą przechodzić na emerytury po 15 lub 25 latach służby. Po 15 latach na emeryturę mogą przejść funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 2013 r. Natomiast rozpoczynający służbę po 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny osiągną w 55. roku życia i po odsłużeniu 25 lat.
Pod petycją podpisało się kilka tysięcy kobiet - celniczek i żon oraz najbliższych funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej. W przekazanej PAP informacji prasowej celniczki podkreślają, że przez cały okres ich służby, okres służby ich mężów "życie rodzinne jest podporządkowane wykonywaniu obowiązków zawodowych".
Jak wskazują sygnatariuszki petycji "służba funkcjonariusza celnego i związana z nią dyspozycyjność, wiąże się nie tylko z pracą zmianową w systemie ciągłym, to znaczy przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, ale także z częstą zmianą miejsca pełnienia obowiązków".
"Sygnatariuszki petycji liczą, że w Ministerstwie kierowanym przez panią Elżbietę Rafalską znajdą wsparcie, którego efektem będzie zakończenie wieloletniej dyskryminacji funkcjonariuszy celnych względem funkcjonariuszy pozostałych służb. Wystarczy nieco dobrej woli rządzących, a Rodziny celników zostaną otoczone należną im ochroną" - podkreślono w informacji prasowej.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych