Choroba Parkinsona: co zrobić, gdy brakuje pieniędzy?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   11 sierpnia 2016 12:37


Choroba Parkinsona: co zrobić, gdy brakuje pieniędzy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choroba Parkinsona może być powodem do otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy, ale nie tylko. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą starać się o szereg różnych form wsparcia.

W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu parkinsona formalności załatwia się tak jak w przypadku wszystkich innych chorób. Należy zgromadzić dokumenty poświadczające zarobki i staż pracy oraz dokumentację medyczną i złożyć do ZUS wraz z wnioskiem na druku ZUS Rp-1. 

W przypadku trudnej sytuacji materialnej można się starać o zasiłek stały przysługujący pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy niż 634 zł. Formalności załatwia się w ośrodku pomocy społecznej (OPS), a zasiłek wynosi od 30 do 604 zł miesięcznie. Są też inne możliwości otrzymania wsparcia, np. zasiłek celowy czy zasiłek okresowy.

W przypadku problemów z opłaceniem czynszu można się starać o dodatek mieszkaniowy. Formalności załatwia się także w OPS - podpowiada Gazeta Wyborcza.

Osobie uprawnionej do renty lub emerytury, jeśli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji oraz osobie po 75. r.ż., przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Wynosi on 208,67 zł miesięcznie. Jest też zasiłek pielęgnacyjny w wys. 153 zł przysługujący m.in. osobie 75+. Formalności załatwia się w OPS. Dodatku i zasiłku nie można łączyć.

Chorej na parkinsona samotnej osobie może przysługiwać pomoc w formie usług opiekuńczych. To wsparcie w codziennych czynnościach: myciu się, ubieraniu, zakupach, sprzątaniu, gotowaniu, podawaniu leków itp. Wniosek o przyznanie opieki składa się w OPS.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR