Co czeka emerytów? Rewolucyjne plany rządu

FINANSE

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   30 listopada 2015 10:52


Co czeka emerytów? Rewolucyjne plany rządu Jeśli statystyczny mężczyzna będzie pracował dwa lata krócej, jego emerytura spadnie o 20 proc. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Jaki są plany nowego rządu dotyczące emerytur i całego systemu emerytalnego?

PiS, obniżając wiek emerytalny, ma się wzorować na projekcie ustawy prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiany mogą wejść w życie już 1 stycznia 2016 r. Od tego dnia wiek emerytalny dla kobiet wynosiłby 60 lat, a dla mężczyzn - 65.

Znikną emerytury częściowe. Po skróceniu wieku emerytalnego do 60/65 lat emerytury częściowe stracą sens. Bo ktoś, kto spełni warunki do przyznania częściowej (mężczyźni muszą ukończyć 65 lat, a kobiety 62 lata), będzie już mógł pobierać pełną emeryturę.

W nowym systemie emerytalnym świadczenie wylicza się przez podzielenie zebranych składek przez przewidywaną długość życia (zgodnie z danymi GUS).

Polacy wcześniej przechodzący na emerytury będą krócej pracować - czyli odłożą mniej składek - i dłużej przebywać na emeryturze - więc mniejszy kapitał rozłoży się na więcej miesięcy.

I tak mężczyzna, który dziś ma 35 lat i gdyby zarabiał przez całe życie średnią krajową (dziś 4,1 tys. brutto) dostałby 2273 zł brutto. Gdyby pracował tylko do 65. roku życia, jego emerytura spadłaby o 20 proc.

Premier Szydło przyznała ws. emerytur, że „będziemy dążyli do ich podnoszenia, w szczególności jeśli chodzi o emerytury najniższe… ".

Na jakich zasadach mają być podnoszone najniższe emerytury, na razie nie wiadomo. Niewykluczone, że nowy rząd zmieni zasady waloryzacji. Waloryzacja jest obcnie procentowa - im ktoś ma wyższą emeryturę, tym wyższą dostaje podwyżkę. Eksperci partii rządzącej pozytywnie wypowiadają się o waloryzacji kwotowej.

Nowy rząd może też chcieć skończyć z zasadą, że każdy sam odkłada sobie pieniądze na emeryturę. Jeżeli tak się stanie, czeka nas powrót do dawnego systemu finansowanego z budżetu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.