Co może być alternatywą dla emerytury z ZUS?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   17 października 2016 11:46


Co może być alternatywą dla emerytury z ZUS? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Emerytura z ZUS nie jest jedynym sposobem na świadczenie pieniężne w wieku senioralnym. Alternatywą mogą być także pracownicze programy emerytalne (PPE). Na czym polega to rozwiązanie?

Pracowniczy program emerytalny jest tworzony w zakładzie pracy w celu gromadzenia środków pracownika (uczestnika PPE) przeznaczonych do wypłaty. Odłożone pieniądze, przez lata inwestowane, mają finalnie służyć pracownikowi jako zabezpieczenie na starość.

Prawo do uczestnictwa w programie przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy nie krócej niż trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Z PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników.

PPE może mieć formę funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub formę zarządzania zagranicznego.

Czy odkładanie pieniędzy w PPE jest bezpieczne? Na straży prawidłowego działania programów emerytalnych dla pracowników stoi ustawa oraz organ nadzorujący. Każdy pracowniczy program emerytalny podlega rejestracji w organie nadzoru, którym jest Komisja Nadzoru Finansowego. 

Jeżeli pracownik dokonał wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej raty z danego PPE - wówczas nie może ponownie przystąpić do tego programu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR