
Emerytura z ZUS nie jest jedynym sposobem na świadczenie pieniężne w wieku senioralnym. Alternatywą mogą być także pracownicze programy emerytalne (PPE). Na czym polega to rozwiązanie?
Pracowniczy program emerytalny jest tworzony w zakładzie pracy w celu gromadzenia środków pracownika (uczestnika PPE) przeznaczonych do wypłaty. Odłożone pieniądze, przez lata inwestowane, mają finalnie służyć pracownikowi jako zabezpieczenie na starość.
Prawo do uczestnictwa w programie przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy nie krócej niż trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Z PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników.
PPE może mieć formę funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub formę zarządzania zagranicznego.
Czy odkładanie pieniędzy w PPE jest bezpieczne? Na straży prawidłowego działania programów emerytalnych dla pracowników stoi ustawa oraz organ nadzorujący. Każdy pracowniczy program emerytalny podlega rejestracji w organie nadzoru, którym jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Jeżeli pracownik dokonał wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej raty z danego PPE - wówczas nie może ponownie przystąpić do tego programu.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych