Co się dzieje, gdy spadkobierca umiera wcześniej niż autor testamentu?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   23 sierpnia 2016 10:26


Co się dzieje, gdy spadkobierca umiera wcześniej niż autor testamentu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli jedna z wymienionych w testamencie osób umrze wcześniej niż testator, dzieci zmarłego spadkobiercy nie mogą dziedziczyć w jego miejsce. Gdy dokument nie zostanie wcześniej uaktualniony, dalsze postępowanie regulują przepisy prawa spadkowego.

Testament jest ważny także wówczas, gdy do dziedziczenia została w nim powołana osoba, która już nie żyje - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Nawet jeśli testator wie o zgonie, nie musi uaktualniać dokumentu, a spadkobiercy nie powinni wywierać presji, aby sporządził nowy - obowiązuje bowiem zasada swobodnego dysponowania swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Osoba powołana do dziedziczenia w testamencie, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, nie może być spadkobiercą. Przewidzianego dla niej udziału nie mogą objąć jej spadkobiercy ustawowi ani testamentowi. W tej sytuacji następuje powiększenie udziałów pozostałych spadkobierców - wielkość przypadających im udziałów określa sąd.

Aby uniknąć takich problemów, można - sporządzając testament - powołać dodatkowego spadkobiercę, na wypadek gdyby inny nie chciał albo nie mógł dziedziczyć (np. odrzuci spadek, zrzeknie się dziedziczenia czy umrze przed spadkodawcą). Taka dodatkowa osoba będzie warunkowo powołana do dziedziczenia i obejmie udział konkretnego spadkobiercy zamiast podzielenia go pomiędzy pozostałe osoby wskazane w testamencie. Dodatkowych spadkobierców może być kilku.

Gdy wszystkie osoby powołane do dziedziczenia w testamencie umrą przed testatorem, a on np. z powodu choroby nie będzie mógł sporządzić nowego dokumentu, wówczas testament traci ważność i majątek dziedziczą spadkobiercy ustawowi testatora.

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR