Coraz częściej zabijamy się tuż przed emeryturą
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 marca 2015 16:31

Niepokojący jest wzrost liczby samobójstw w grupie wiekowej 55-64 lata. Według informacji z Komendy Głównej Policji w 2002 r. liczba zgonów z powodu samobójstwa wyniosła w niej 681. Dziesięć lat później już 1091, a w 2014 r. - zamachów samobójczych odnotowano ok. 1300.

Z analiz DGP wynika, że ten wzrost pokrywa się z rosnącym bezrobociem w tej grupie. I choć powody ekonomiczne samobójstw - według statystyk policyjnych - od lat plasują się na czwartym miejscu, mogą częściej dotyczyć osób w wieku przedemerytalnym. W grupie bezrobotnych osoby w wieku 55 plus stanowiły w 2003 r. tylko 3 proc. W 2014 r. już 15 proc.

Trend potwierdzają też badania Eurostatu: Polska znalazła się wśród sześciu unijnych państw z najwyższym odsetkiem samobójstw w grupie 55 plus. Podobna sytuacja jest w Belgii, Finlandii, na Łotwie, Litwie i Węgrzech. Średnia europejska wynosiła 18 targnięć na życie na 100 tys. mieszkańców. W Polsce według danych Eurostatu - 29.

Osoby po 55. roku życia zabijają się coraz częściej. Z analizy wynika, że jeszcze dekadę temu najczęściej samobójstwo popełniali 40-50-latki. Dziś są to 50-60-latki.

Według danych WHO to tendencja światowa - w skali globalnej liczba samobójstw jest również najwyższa w grupie osób starszych. W Polsce jednym z wytłumaczeń mogą być nie tylko zmiany cywilizacyjne, lecz także pogarszająca się sytuacja na rynku pracy.

Jak tłumaczą eksperci, to wiek, w którym odchodzą dzieci z domu, a rodzina wielopokoleniowa nie może być wsparciem, bo taki model przestał istnieć. Pojawiają się również choroby.

Jeśli chodzi o główną przyczynę samobójstw w całej populacji, to jak wynika ze statystyk policyjnych, w pierwszej kolejności są to choroby psychiczne, na drugim miejscu jest depresja, a na trzecim choroby przewlekłe. Czwarte zajmują powody ekonomiczne.

Jak wskazują eksperci, przyczyny mogą się mieszać, np. depresja może się pojawić po tym, jak ktoś nie radzi sobie z problemami finansowymi.

W 2014 r. samobójstwo popełniło 6165 osób. To rekordowy wynik od 1999 r., czyli od momentu, gdy te dane są upubliczniane. Wówczas było ich 4695.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.