Coraz więcej wniosków o ubezwłasnowolnienie seniorów

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   21 października 2014 13:37


Coraz więcej wniosków o ubezwłasnowolnienie seniorów

W Polsce jest coraz więcej starszych osób, które nie mogą o sobie decydować. Na wniosek rodzin, ubezwłasnowolniły je sądy - opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa do sądów trafia coraz więcej wniosków o ubezwłasnowolnienie. Chodzi o osoby starsze, które łatwo stają się ofiarami nieuczciwych firm. Rodziny nie chcą spłacać ich długów. Chcą, by umowy przez nich podpisywane były ważne tylko po potwierdzeniu ich przez prawnego kuratora.

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którym wyrokiem sądu całkowicie lub częściowo ograniczono prawo do decydowania o samych sobie.

Jest ich teraz ponad 77 tys. To o połowę więcej niż dekadę temu. Równolegle zwiększa się liczba kolejnych wniosków o odebranie praw cywilnych. Kiedy w 2005 r. wpłynęło ich do sądów nieco ponad 9 tys., to w 2013 r. już 13 tys. i aż w 8,5 tys. przypadków sądy wydały na to zgodę.

Od lat emeryci należą do grupy klientów, która dla instytucji finansowych stanowi najchętniej eksploatowane źródło zarobku.

Ostatnie lata to istny wysyp prób naciągania seniorów na drogie usługi telekomunikacyjne czy kupno sprzętów rehabilitacyjnych, kołder i garnków. Skala naciągnięć rośnie, a wraz z nią rośnie frustracja rodzin, które w mechanizmie ubezwłasnowolnienia szukają pomocy.

Nie wszystkie sprawy dotyczą ubezwłasnowolniania osób starszych z powodu problemów z podejmowaniem racjonalnych decyzji finansowych. Dlatego mamy też problem z nadużywaniem ubezwłasnowolnień. Jak podsumowuje w DGP prawniczka, dr Monika Zima-Parjaszewska, fakt, iż ktoś został oszukany, nie jest podstawą do tego, by wnioskować o jego cywilną śmierć.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.