Czego nie może zrobić windykator egzekwując dług od emeryta?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   15 września 2015 12:56


Czego nie może zrobić windykator egzekwując dług od emeryta? Przy zajęcia emerytury przez komornika po potrąceniach nie może on dostawać mniej niż 75 proc. świadczenia. Fot. Piotr Waniorek, PTWP

Co grozi osobie, która nie spłaca długów? Jaką część emerytury może zająć komornik? Kiedy roszczenia się przedawniają? To pytania, na które odpowiedzi coraz częściej szukają polscy emeryci. Coraz częściej bowiem biorą oni kredyty i pożyczki. Niestety, rośnie też liczba tych, którzy mają kłopoty ze spłatą.

Aż 2,3 mln seniorów spłaca pożyczki i kredyty. Prawie pół miliona ma zaległości dłuższe niż 90-dniowe. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) ujawniło, że na jednego emeryta przypadają średnio dwa zobowiązania.

Z dłużnika emeryta lub rencisty łatwo ściągnąć dług. Wystarczy, że komornik zwróci się bezpośrednio do ZUS i zajmie część emerytury - 25 proc. brutto. Reguluje to ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).  Uwaga! Po potrąceniach emerytowi ma zostać 75 proc. świadczenia.

Okres, można dochodzić roszczeń uzależniony jest od tego, kto jest wierzycielem. Najdłuższy okres – 10-letni - dotyczy osób fizycznych.

Emeryci-dłużnicy powinni też wiedzieć, do czego maja prawo firmy windykacyjne, a które spośród stosownych przez nich praktyk to groźby i nadużycia. Przykładem może być informacja o oddaniu sprawy do prokuratury. Windykator nie może tego zrobić, ponieważ spory między dłużnikiem a wierzycielem - lub w jego zastępstwie z firmą windykacyjną - mają charakter cywilnoprawny i podlegają prawu i sądom cywilnym, nie karnym.

Więcej: www.wyborcza.pl

  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.